Za krvavé rozčtvrcení kamaráda mačetou potvrdil soud 15 let vězení

Policisté eskortují krátce po krvavém činu zadrženého pachatele. Foto: Richard Beneš

Za brutální vraždu mačetou by si měl definitivně odpykat patnáctiletý trest vězení Martin Pitner, který v srpnu 2017 doslova rozčtvrtil v Plzni svého kamaráda. Oba muži spolu žili jako bezdomovci. Nejvyšší soud v Brně teď zamítl dovolání obžalovaného. Obhajoba se snažila zpochybnit závěr, že Pitner čin spáchal zvlášť surovým způsobem, což je přitěžující okolnost. Původně mu plzeňský krajský soud uložil 17 let vězení, ale Vrchní soud tento verdikt zmírnil o dva roky.

Nejvyšší soud při svém jednání zdůraznil značnou devastaci těla poškozeného muže, který umíral několik minut strašlivým způsobem. Ze strany obviněného se jednalo o útok mimořádně surový, který se zejména počtem bodných a sečných ran, způsobem provedení, intenzitou a devastací těla oběti vymykal z rámce běžného u většiny trestných činů tohoto druhu, stojí v usnesení Nejvyššího soudu k tomuto případu.

Pachatel se bezprostředně po činu sám dostavil na policii a k činu se přiznal. Na okolnosti útoku si prý ale vůbec nepamatoval vzhledem k množství vypitého alkoholu. U odvolacího soudu Pittner zopakoval, že svého činu upřímně lituje. „Byl to kamarád a nezasloužil si, co jsem mu provedl,“ řekl obžalovaný. Pachateli vedle toho, že své oběti zasadil třiatřicet bodnořezných ran, přitížila i skutečnost, že už v minulosti byl soudně potrestán za krádeže. Při útoku použil vedle mačety i nůž.

Přesný motiv činu se nepodařilo odhalit. Podle soudce mohl být důvodem brutálního činu fakt, že zavražděný měl v úmyslu druhý den opustit tábořiště a oba muži se proto pohádali. Bezprostředně po činu se ale mluvilo o sexuálním motivu útoku. Oba muži spolu měli mít milenecký poměr. A vzájemné neshody nakonec vyvrcholily brutální vraždou. Vrah svoji oběť napadl úderem mačetou zezadu do hlavy. A pak mu způsobil celou řadu bodnosečných poranění. Zohavené tělo bez známek života zůstalo ležet uvnitř stanu, zatímco pachatel se šel sám ještě v noci udat na policii. Časně ráno tam oznámil, že zabil svého přítele. Na místo činu se potom vrátil o něco později společně s policisty a už s pouty na rukou.

Před soudem obžalovaný několikrát změnil výpověď. Tvrdil, že si vzpomíná jen na to, jak našel tělo mrtvého kamaráda ležet ve stanu bez známek života. Byl prý opilý a alkoholem tehdy navíc zapil i prášky. Pod vlivem alkoholu byla před smrtí i oběť. Podle informací policistů byl ovšem pachatel hodinu po vraždě příčetný, nebyl zmatený a nebyl ani v mrákotném stavu. Podle soudních znalců trpí Pitner disociální poruchou osobnosti a má nižší intelekt, což se u něj projevuje ignorací společenských norem včetně zákonů, nezdrženlivostí, nízkým prahem vyvolání agrese, dysfunkčností svědomí.