Za brutální vraždu novorozence si žena z Plzně odpyká 15 let vězení

Foto: TV Zak
Patnáctiletý trest vězení by si měla odpykat mladá žena z Plzně, která bezprostředně po utajeném domácím porodu zavraždila brutálním způsobem svoji novorozenou dceru. Nejvyšší soud teď odmítl její dovolání. Původně jí plzeňský krajský soud vyměřil 19 let vězení. Vrchní soud pak tento rozsudek zmírnil na 15 let.
foto: TV Zak

Žena, které bylo v době spáchání jejího hrůzného činu 20 let, nejprve dvakrát uhodila hlavičkou novorozence o roh sprchového koutu, následně ji bodla nožem do krku a do šíje. Brutální vražedný útok pak podle obžaloby vyvrcholil několika údery paličkou do hlavy. Těžce zraněné a umírající dítě pak krkavčí matka narychlo ukryla do prádelního koše před nic netušícím přítelem, který se právě vracel domů. Tomu nejprve namluvila, že se řízla při holení, potom tvrdila, že jí praskla cysta a vyžádala si příjezd záchranky. Teprve až přivolaní policisté pak v koši našli těžce zraněné děvčátko, které o něco později zemřelo na následky zranění v nemocnici i přes marnou snahu lékařů.

„Deliktu se žena dopustila víceméně z hlouposti. Rozhodně se nejedná o profesionální kriminálnici, která by se na to předem připravovala,“ uvedl už loni předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Podle jeho vyjádření je dívka nezralá a nemá dostatek rozvahy, takže situaci, do které se dostala, vyřešila naprosto jinak, než měla.

Před soudem žena vypověděla, že ji k jednání motivoval strach, že kdyby se o dítěti dozvěděl její přítel, tak by ji opustil. Původně plánovala, že dítě porodí anonymně v porodnici a dá ho k adopci, nebo ho s pomocí svého bratra dopraví do babyboxu. Těhotenství maskovala falšováním lékařských zpráv. Příteli tvrdila, že má ledvinový kámen a že jí odsávají vodu. Rodit pak začala o 14 dní dříve, než si spočítala. Přítel v té době nebyl doma. Když slyšela zarachotit klíč v zámku, údajně zpanikařila a dítě nejprve úderem omráčila, aby neplakalo. Pak mu zasadila několik ran různými nástroji a následně schovala novorozenou holčičku do koše. Po příjezdu sanitky, kterou přivolal její přítel, namluvila záchranářům, že porodila, ale dítě si prý odvezla porodní asistentka. „Pořád jsem doufala, že to přítel nezjistí. Byla jsem strašně hloupá. Udělala jsem hroznou věc. Je mi to líto,“ vypověděla před soudem obžalovaná. Dodala, že si nechtěným dítětem nechtěla zkazit vztah s přítelem a nechtěla také přijít o společného psa. Znalci před soudem vypověděli, že žena trpí závislou poruchou osobnosti. V jejím případě se porucha projevuje podřizováním, strachem z opuštění, žena se také vzdává samostatných rozhodnutí.