Za brutální ubití Ukrajince si organizátor útoku odpyká 10,5 roku vězení

Ilustrační foto

Trest ve výši 10,5 roku vězení si odpyká Patrik Danko za spoluúčast na loupeži v Dobřanech na Plzeňsku, po které v září roku 2017 zemřel napadený cizinec. Verdikt potvrdil v úterý Vrchní soud v Praze, který zároveň zamítl mladíkovo odvolání. V souvislosti s velmi brutálním násilným činem byli už dříve pravomocně odsouzeni dva nezletilí útočníci za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví. Bez trestu vyvázl poslední ze čtveřice, kterému nebylo v době útoku 15 let.

Opilého cizince vylákala skupinka Romů z baru pod záminkou prodeje marihuany. Na neosvětleném místě pak Ukrajince brutálně zbili a zkopali a okradli o batoh, kde měl peníze. Zatímco nejstarší útočník bezprostředně po činu zmizel, pro ty zbývající si dojela zásahová policejní jednotka do nechvalně proslulého domu ve Studniční ulici v Dobřanech, kde se trvale i přechodně zdržovalo obvykle kolem 50 romských osob.

Samotný útok byl velmi brutální. Oběť měla rozlámané obličejové kosti a dokonce i utrženou část ucha. Muž se nakonec udusil vlastní krví. Jeho mrtvé tělo s rozbitou hlavou našel druhý den ráno muž, který venčil psa u mateřské školky.

Obhájce v odvolání žádal, aby soud Dankovi trest zmírnil. Připomněl, že muž žil před loupeží řádným životem a šlo o jeho první provinění. Požádal soud, aby zvážil uvedené polehčující okolnosti a zvážil, zda by nebylo možné uložit trest pod zákonnou trestní sazbu deseti roků. Soudkyně Vanda Činková v odůvodnění rozsudku uvedla, že všechny okolnosti uvedené v odvolání obžalovaného plzeňský krajský soud zhodnotil a vypořádal se s nimi. Zdůraznila, že napadení bylo velmi surové a oběť se mu prakticky nemohla bránit.

Bezprostředně po činu Danko uprchl a policisté do zadrželi až loni v dubnu v romské osadě v anglickém Doveru. Obžalován byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež s následkem smrti. K činu se doznal. Hrozilo mu až 18 let vězení. Podle znalců Patrik Danko nerespektuje společenské normy, autority, zákony ani pravidla. Je zvýšeně agresivní, má nízký práh pro uvolnění agrese, kterou nekoriguje. Už loni v květnu padly ve stejném případu dva tresty pro mladistvé útočníky. Pro prvního z nich tři roky vězení. Druhému uložil soud desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na dva roky.