Z tanku rovnou do skla. Gambrinus den ovládl centrum Plzně

foto: V. Čermák

Třetí ročník festivalu v sobotu opět otevřel největší pivní zahrádku v ČR. Navíc letos již o den dříve bylo možné ochutnat atmosféru na náměstí a strávit tak příjemný páteční podvečer, kdy k poslechu zahrály tři začínající kapely, které vzešly z internetového hlasování. Gambrinus den navštívilo podle organizátorů 32 tisíc lidí.

V sobotu se pak náměstí Republiky a přilehlé sady proměnily na velkou pivní zahrádku, kde nechyběly plzeňské hospody ani místní hudební kapely. Takže na čtyřech scénách – na náměstí Republiky, U Branky, v Šafaříkových sadech a u Západočeského muzea to pořádně vřelo a všude za velikého zájmu tisíců návštěvníků. Přitom ne zrovna za ideálního počasí, k večeru po předchozích slabých přeháňkách i zapršelo.

Tento festival piva byl slavnostně zahájen v sobotu přesně v pravé poledne za zvuku zvonů Katedrály sv. Bartoloměje a v přítomnosti ředitele závodu Gambrinus Stanislava Hamara, hlavního organizátora celé akce a brand manažera závodu Gambrinus Olivera Jáchyma, obchodních sládků Pavla Zítka a Martina Hložka a v neposlední řadě vrchního sládka Václava Berky, kteří provedli slavnostní naražení dvou sudů nefiltrovaného ležáku Gambrinus. Speciálně pro tento den byla navíc připravena Festivalová polotmavá nefiltrovaná 12, pivo s lehce praženými a karamelovými tóny a příjemnou hořkostí.

Celou fotogalerii si prohlédněte zde.

Na hlavním pódiu se už podruhé odehrálo velkolepé finále, klání Mistrů výčepních Gambrinus, které již tradičně moderoval Jonáš Novotný. Zvítězil Tomáš Smejkal ze Žďáru nad Sázavou. A ceny předávali již zmínění hosté a také fotbalista Pavel Horvát. Ve speciálním pivním programu nechyběla ani škola čepování s finalisty soutěže a během sobotního odpoledne byly navíc pořádány speciální prohlídky pivovaru Gambrinus přímo se Srdcaři Gambrinusu a za speciální festivalovou cenu.

Z hudebních skupin asi na sebe nejvíce upozornily, alespoň soudě podle ohlasu, zájmu a počtu návštěvníků, skupiny KEKS, Semtex, Zvlášný škola, Odyssea, Bára Zemanová Band a v závěru večera na náměstí Sex Deviants. Milé bylo i vystoupení Flašinetářů Jana Bondry z Prahy na scéně u Západočeského muzea, kde si mohli zájemci i zkusit zahrát na elektronicky upravených flašinetech.