Z Plzně do Normandie vyjely tři kamiony s historickou technikou oslavit Den D

Nakládání vojenské historické techniky na kamiony. Foto: Petr Hrabák

Obří logistickou akci zahájilo ve středu 130 členů plzeňského Military Car Clubu. Jejich úkolem bylo naložit na tři kamiony celkem 36 historických vojenských vozidel. Poté konvoj vyrazil na čtyři dny trvající cestu z Plzně do Normandie. Technika bude součástí oslav 75. výročí legendárního Dne D, tedy vylodění spojeneckých vojsk na pobřeží Francie 6. června 1944. Jeden jeep jede do cílového místa po vlastní ose.

Přípravy na účast na největších francouzských oslavách zabraly nadšencům z Plzně téměř tři roky. „Už i to místo, kde budeme stavět náš retro US kemp, jsme si vyblokovali už před dvěma lety, dokonce jsme za to museli platit zálohu, takže musíte objednávat kamiony, abyste měli kapacitu,“ řekl Rudolf Bayer, předseda Military Car Clubu Plzeň

Nakládání techniky. Foto: Petr Hrabák

Podle slov Vojtěcha Kašáka, jednoho ze členů klubu, bylo asi nejnáročnější rozplánovat přesně váhy a rozměry všech přepravovaných vozidel tak, aby se vešly na kamiony. Posádky se s vozy sejdou v sobotu v Port en Bessin Huppain. V každém kamionu cestuje vždy i jeden člen military klubu, aby byla technika pod dohledem v době, kdy budou řidiči spát. Cena historických vozidel se pohybuje od půl milionu, do jednoho milionu za kus.

Do Normandie odjel s partou z Plzně i režisér Václav Marhoul. Foto: Petr Hrabák

Do Normandie vyráží jako člen klubu i filmový režisér Václav Marhoul. Na kamion nakládal svého forda z roku 1945, kterému říká Pašák. Těší se hlavně na atmosféru oslav. Představte si, že jste na pláži v Arromanches, kde se shodou okolností v říjnu 1944 vylodili i českoslovenští vojáci, kteří až do konce války obléhali pevnost Dunkerk a teď si uvědomte, jak je obrovská ta pláž. Máte odliv a na té pláži jsou stovky, stovky, stovky historických vozidel,“ říká režisér Marhoul.

„Ta atmosféra je při těchto oslavách nádherná, protože těch vyloďovacích pláží je pět. Žije tím celé pobřeží, sjíždí se tam lidé z celého světa,“ říká o největších oslavách Rudolf Bayer.

Foto: Michaela Adámková

Zástupci Plzně ve městě Arromanches 7. června odhalí pamětní desku Česko- slovenské samostatné obrněné brigádě, která byla ve druhé světové válce součástí britských vojsk. „Za sebe dodávám, že tam cítím hodně i pokoru, protože neustále musím myslet na to, kolik tam vlastně v tom dnu D a v těch dnech následujících padlo lidí na obou stranách,“ doplnil Václav Marhoul.

Členové Military Car Clubu Plzeň jezdí na oslavy invaze v Normandii každých pět let. Město Plzeň finančně podpořilo přepravu historických vozidel částkou 150 tisíc korun z rozpočtu kanceláře primátora. Plzeňský kraj poskytl dalších 300 tisíc korun.