Z Plzeňského Prazdroje vyjela dodávka s 2014 lahvemi piva na oslavu Velikonoc ve Vatikánu

Symbolických 2014 třetinkových lahví z požehnané várky Pilsner Urquell zahájilo v pondělí svou pouť do Vatikánu. Velikonoční pivo letos neputuje do srdce Říma pouze jako tradiční dar k oslavám nejvýznamnějších křesťanských svátků. Výpravě plzeňského piva do Vatikánu asistovali plzeňský biskup František Radkovský a starší obchodní sládek Václav Berka.

Pivo budou moci ochutnat také účastníci oficiálních akcí spojených s důležitou událostí letošního roku, svatořečením dvou významných papežů křesťanské historie – Jana Pavla II. a Jana XXIII.  Dar plzeňského pivovaru a občanů města Plzeň převezme Svatý stolec z rukou nejvyšších zástupců Plzeňského Prazdroje.

Poprvé Pilsner Urquell do Vatikánu dorazil už v roce 1903, od té doby si ho na doporučení svých lékařů nechával z Plzně posílat papež Lev XIII. Podle dostupných informací si tehdejší hlava katolické církve plzeňské pivo velmi pochvalovala.

„Je to mimořádný pocit sledovat výpravu současného vozu s plzeňským pivem, a zároveň vědět, že si navzdory času na našem pivu pochutnával tehdejší papež už před 111 lety. Skutečnost, že bude ve Vatikánu náš ležák chutnat stejně jako kdysi, potvrzuje i dávná listina s výsledky švýcarské laboratoře Las Veritas z roku 1897. Tehdy naměřené výsledky se totiž téměř přesně shodují s hodnotami současného plzeňského piva. Papež František tak může mít jistotu, že pije pivo stejné chuti jako jeho někdejší předchůdce papež Lev XIII.,“ vyjadřuje se k tradičnímu daru Václav Berka.

Pilsner Urquell letos necestuje do Vatikánu jen u příležitosti nejvýznamnějších křesťanských svátků, ale stane se součástí celosvětových oslav kanonizace papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., která se uskuteční v neděli 27. dubna. Plzeňský ležák zahájil svou novodobou tradici cesty ke Svatému stolci u příležitosti blahořečení Jana Pavla II. a velikonočních svátků v roce 2011.