Panda červená utekla z plzeňské zoo, nepokoušejte se ji sami chytat!

Uprchlá panda červená je už zpět v zoo. Foto: ZOO Plzeň

Vzácná panda červená uprchla z plzeňské zoo. Její útěk oznámilo vedení zoo v pátek ráno a vyzvalo veřejnost o pomoc při hledání tohoto zvířete. Podle informací mluvčího zoo Martina Vobruby se může panda nacházet někde na stromě. Lidé by se neměli pokoušet pandu chytat nebo na ni sahat. Okamžitě by o případném nálezu zvířete měli informovat zoo.

Pandu červenou začala plzeňská ZOO chovat v souvislosti s africko-asijskými expozicemi v roce 2010. Nejprve byl jejím obyvatelem v letech 2010 – 2017 sameček Chigo z Vídně, samička Czene dorazila z Nizozemí v roce 2014.

Foto: ZOO Plzeň

Panda červená je menší stromová šelma, jediný zástupce monotypické čeledi pandy malé. Tato panda je o něco větší než kočka domácí. Má rudo-hnědou srst a dlouhý ocas, který pandám pomáhá udržovat rovnováhu na stromech.

A jaké další slavní útěky už v minulosti zažila plzeňská zoo? Letos v létě uletěl ze zoo pelikán, kterému se podařilo uprchnout při zastřihávání křídel. Po náročné akci se ho podařilo odchytit záchranářům s vydatnou pomocí hasičů na Borské přehradě. V roce 2015 zase uprchla mangusta liščí, která se podhrabala z výběhu. Velmi rychle ji ale na sídlišti Vinice odchytili přivolaní strážníci městské policie. Asi úplně nejdéle byl na útěku štěkavý jelínek muntžak, který v roce 1999 strávil mimo bezpečí zoo 13 dní. Mnohem vážnější situace byl v zoo v červnu 2013, kdy ze svého výběhu dostali dva tygři ussurijští. V důsledku povodní se z podmáčené země vyvrátit vzrostlý strom, který spadl na plot, který zničil, stejně jako elektrický ohradník. Tygry se naštěstí podařilo velmi rychle uspat a transportovat do vnitřní ubikace.

Deset dní byl také na útěku v roce 2017 dikobraz srstnatonosý, kterému se podařilo překonat oplocení. Ten si na útěku vyhrabal noru za Plzní u výpadovky na Karlovy Vary. Na zvíře tehdy jako první upozornil řidič kamionu, který si ho nejprve spletl s divokým prasetem. Potom ho v lese objevili náhodní svědci. Samotný odchyt trval dvě hodiny, K velmi hbitému a chytrému zvířeti se museli experti z plzeňské záchranné stanice zvířat složitě prokopat do jeho nory. Další útěk zaznamenala plzeňská zoo v roce 2006 a v tomto případě se jednalo o mladou vlčici, která zpanikařila při odčervování a očkování vlčích mláďat, vytrhla několik drátů z výběhu a uprchla. Otvorem v pletivu jednou také uprchly naráz dvě kapybary a jelínek pudu. Zatímco první kapybaru zastavil při odchodu vrátný zoo, druhé se podařilo zoo opustit. Jelínka se podařilo odchytit poblíž Rondelu. A také druhá kapybara se později dostala v pořádku do zoo. Na útěku byl také hadilov a paovce.