Vzácným přírůstkem plzeňské zoo jsou dvě mláďata ovce aljašské

V plzeňské zoo se podařil odchov dvou vzácných ovcí aljašských.

Velmi vzácným přírůstkem plzeňské zoo se stala dvě mláďata ovce aljašské, která dostala jména Barča a Julča. V Evropě je chovají pouze čtyři zoo. V České republice se s nimi může pochlubit jen zoo v Plzni. Odchov těchto ovcí je obtížný, mláďata často umírají krátce po narození, pokud nežijí v přirozeném prostředí. A jak to tak vypadá, holčičky z Plzně už mají to nejhorší období za sebou.

Mláďata mají dvě matky, ale jen jednoho otce. „Odchov těchto mláďat se nám podařil po čtyřech letech. A vzácní nejsou jen v zajetí, ale i v jejich domovině, kterou je Severní Amerika a Aljaška. V důsledku intenzivního lovu kvůli trofejím se jejich populace za poslední roky ztenčila,“ uvedla zooložka Miroslava Palacká.

I když aljašské ovce běžně obývají mnohem chladnější místa, s horkem problémy nemají, stačí jim úkryt ve stínu. „Problémem je pro ně spíše naše vlhko zejména kvůli parazitům. Nejvíce citlivá jsou mláďata, takže do určitého věku je velmi pravděpodobné, že s těmi parazity budou mít problémy a mohou kvůli tomu uhynout,“ řekla zooložka. S teplem se ovce setkávají na otevřených plochách na skalách, kde se před sluncem vlastně nemají kam schovat.

„V Plzeňské zoo obývají ovce aljašské trošku příznačně severní část areálu. Ta představuje severoamerická zvířata a v jejím sousedství žijí druhy, které jsou ze stejného regionu, jako jsou rysové, kondoři nebo další druh severské ovečky, kterou je ovečka tlustorohá, případně jeleni wapiti a plazi,“ informoval mluvčí zoo Martin Vobruba. I z toho důvodu, že jde o vzácná a plachá zvířata, je jejich expozice z prostorových důvodů trochu skryta před návštěvníky.

Chov aljašských ovcí je opravdu náročný, současná mláďata jsou teprve třetí generací v plzeňské zoo, přestože je má už 15 let. Do venkovního výběhu podívají ovečky až na podzim. V současné době by pro ně mohl jejich otec představovat smrtelné nebezpečí a musí je proto zatím držet odděleně.