Výstava, věnovaná Sacharovově ceně za svobodu myšlení, byla zahájena

foto: T.Melč

Vedoucí kanceláře Evropského parlamentu v ČR Jiří Kubíček a 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot slavnostně zahájili výstavu, která představuje jednotlivé laureáty Sacharovovy ceny od roku 1988, včetně toho letošního – Oleha Sencova, ukrajinského režiséra a odpůrce ruské anexe Krymu. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament, letos to bylo už potřicáté.

„Sacharovova cena nese jméno ruského fyzika Andreje Dmitrijeviče Sacharova, nositele Nobelovy ceny za mír. A je to právě mír, slůvko složené ze tří písmen, které v sobě nese, bez jakéhokoli možného klišé, obrovské poselství. A ani v současné době nepostrádá na významu. Ba spíše naopak. Stačí se podívat na okolní svět. I proto mě velice těší, že Sacharovovu cenu letos obdrží právě Oleh Sencov, ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu, který se díky své odvaze i odhodlání riskovat život stal symbolem boje za propuštění politických vězňů v Rusku i po celém světě. Můj, respektive náš, upřímný dík samozřejmě patří nejen jemu a ostatním kandidátům na toto ocenění, ale i všem lidem, kteří se za zachování svobody projevu a lidských práv každodenně přičiňují,“ řekl Josef Knot.

„Výstava je o to významnější, že Sacharovova cena letos slaví 30. výročí od svého prvního udělení v roce 1988 jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi. Díky výstavě, která se každoročně pořádá v tomto předvánočním období, bychom chtěli dostat Sacharovovu cenu za svobodu myšlení do povědomí více lidí,“ řekl kurátor výstavy Tomáš Melč.

Slavnostní vernisáž v Divadle Fráni Šrámka v Písku si nenechalo ujít mnoho lidí, kteří poté shlédli slavné Ibsenovo drama Nora. Ostatní zájemci mohou výstavu vidět do 11. prosince, vstup je zdarma.

„Oleh Sencov díky své odvaze, svému odhodlání a tím, že neváhal riskovat svůj život, se stal symbolem boje za propuštění politických vězňů v Rusku i po celém světě. Udělením Sacharovovy ceny vyjadřuje Evropský parlament solidaritu jemu i jeho úsilí. Žádáme, aby byl okamžitě propuštěn. Jeho boj nám připomíná, že je naší povinností bránit lidská práva všude ve světě a za všech okolností,“ prohlásil předseda Parlamentu Antonio Tajani při vyhlášení laureáta na štrasburském plénu 25. října 2018. Dvaačtyřicetiletý ukrajinský režisér byl odsouzen vojenským soudem na dvacet let za údajný terorismus a obchodování se zbraněmi. Sencov držel hladovku od poloviny května do 6. října. Ukončil ji, protože mu jinak hrozila nucená výživa. O. Sencov se domáhá osvobození asi sedmdesáti Ukrajinců protiprávně zatčených a odsouzených ruskými okupačními úřady na Krymském poloostrově.

Loni cenu obdržela Venezuelská demokratická opozice. Předloni Nadia Murad Básí a Lamjá Hadží Bašár, které přežily sexuální zotročení Islámským státem a staly se hlasem žen, které se staly oběťmi sexuálního násilí ze strany IS. O rok dříve cenu dostal Ráifa Badawí, saúdskoarabský aktivista, který otevřeně projevil své názory na politiku a zákony a vysloužil si za to bičování a vězení. O rok dříve cenu získal Denis Mukwege konžský gynekolog, který se specializuje na ošetřování obětí znásilnění, před ním pak pákistánská bojovnice za vzdělání dívek Malála Júsufzai, která v roce 2014 obdržela také Nobelovu cenu míru. Vůbec prvním držitelem Sacharovovy ceny se stal v roce 1988 Nelson Mandela. O rok později ji také získal Alexander Dubček.

Kdo byl Andrej Sacharov?

Ruský fyzik Andrej Dmitrijevič Sacharov (1921–1989), nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1975, je především vynálezcem vodíkové bomby. Z obav před následky, které by jeho práce mohla na budoucnost lidstva mít, se snažil upozornit na nebezpečí závodů v jaderném zbrojení. Částečného úspěchu se mu podařilo dosáhnout v roce 1963, kdy byla podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek. Tento muž, který byl v SSSR považován za disidenta s podvratnými názory, vytvořil v 70. letech Výbor na ochranu lidských práv a na obranu politických obětí. Jeho úsilí bylo v roce 1975 korunováno Nobelovou cenou za mír.