Výstava na radnici připomíná holocaust plzeňských Židů

foto: V. Čermák

Významní hosté i početná skupina návštěvníků z řad veřejnosti se zúčastnila v mázhauzu plzeňské radnice v pátek 8. března slavnostního zahájení dokumentární výstavy Radovana Kodery věnované holocaustu plzeňských Židů. Na případech konkrétních lidí z Plzeňska představuje výstava osud židovského obyvatelstva po Mnichovu 1938 a po německé okupaci v březnu 1939, a to od počátků administrativního a společenského pronásledování až po odvlečení a likvidaci ve vyhlazovacích táborech. Podle historiků bylo do koncentračních táborů deportováno z Plzně na 2800 Židů, z nichž se podařilo vrátit jen dvěma stovkám.

„Před 75 lety, v noci z 8. na 9. března 1944, se ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau odehrála největší masová vražda československých občanů v dějinách. Více než 3700 našich spoluobčanů — mužů, žen i dětí zahynulo v plynových pecích poté, co byl zlikvidován takzvaný terezínský rodinný tábor BIIb. Mezi těmito oběťmi bylo také několik stovek Plzeňanů,“ řekl při zahájení výstavy primátor města Plzně Martin Baxa, který byl iniciátorem výstavy.

Na sedmnácti mobilních panelech jsou dobové dokumenty, články z tisku, osobní fotografie, portréty, historické a současné fotografie reálií spojených s událostmi holocaustu, plánky, seznamy transportů a další informace. V této podobě měla výstava premiéru při letošním vzpomínkovém shromáždění na židovské transporty, jež se uskutečnilo ve Velké synagoze v Plzni 20. ledna.

„Většinu materiálu jsem shromáždil díky vzpomínkám a pomoci příbuzných obětí holocaustu. Některým potomkům jsem pomáhal také pátrat, jak jejich členové rodiny v těch hrůzných letech války skončili. Zkoumal jsem, objížděl a fotografoval místa, kam se plzeňští Židé dostali po deportaci do Terezína a dále na východ. Je to sice smutné téma, ale myslím, že je důležité si ho připomínat,“ uvedl autor výstavy Radovan Kodera. Výstavou navázal na svůj projekt Rok 2002 – Rok vzpomínek, jenž byl věnován právě tragickým osudům plzeňských Židů.

Další fotografie najdete zde.

Výstava ŠOA – Holocaust plzeňských Židů bude v mázhauzu plzeňské radnice do 14. března. Vzhledem k tomu, že je umístěna na mobilních roll-upech, je možné ji snadno přemístit a využít i na dalších místech. Uvažuje se o její instalaci v Loosových interiérech na Klatovské 19. Výstavu pořádá město Plzeň a Židovská obec Plzeň, finančně ji podpořil Nadační fond obětem holocaustu.