Výroky Klause mladšího ostře odsoudil primátor a místopředseda ODS Baxa

Martin Baxa .

Jednoznačný názor na nedávné výroky Václava Klause mladšího má místopředseda ODS a plzeňský primátor Martin Baxa. Členové poslaneckého klubu ODS vyzvali Klause k odchodu z klubu, což on vzápětí odmítl. Stranický místopředseda Baxa uvedl, že Klaus má nyní čas, celou záležitost si promyslet, pokud ale na svém stanovisku setrvá, sejdou se příslušné orgány ODS a poradí se o dalším postupu.

Poslanecký klub ODS se distancoval od výroků Václava Klause mladšího, který přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. „Pokud Václav Klaus říká, že je členem ODS, tak jeden z vrcholných orgánů strany ho vyzval k tomu, aby z poslaneckého klubu odešel. Myslím si, že při ctění nějakých základních zásad toho, jak fungují orgány strany, by to měl Václav Klaus respektovat,“ řekl Baxa.

Podle slov poslance a plzeňského primátora překročily Klausovy výroky hranice všeho myslitelného, co je možné například na půdě Poslanecké sněmovny říci. Problémem je také zásadní programový rozchod Klausových názorů se stanovisky ODS. Jedním z takových témat je členství v Evropské unii.

„Václav Klaus znovu v nedávné době zdůraznil to, že by se fakticky mělo odejít z Evropské unie, což je v naprostém rozporu s politikou ODS, kdy členství v Evropské unii je nepřekročitelným axiomem naší politiky a absolutně musíme odmítnout jakékoli interpretace toho, že bychom uvažovali o odchodu,“ doplnil Baxa.