Vylepšený Schengen, zločinci nebudou unikat před zákony napříč EU

Evropský parlament v Bruselu. Foto: Richard Beneš

Konečnou podobu reformy jednoho z nejdůležitějších informačních systémů EU, Schengenského informačního systému (SIS) schválil ve středu Evropský parlament. Vylepšený systém zaručí, že zločinci a lidé bez nároku na pobyt v Schengenu, nebudou moci unikat před zákony napříč EU. Schengenský informační systém denně využijí stovky policistů, vyšetřovatelů a migračních orgánů ve všech státech Schengenu. Jen za posledních pět let díky němu bylo dopadeno 200 000 osob představujících pro občany bezpečnostní riziko.

„Díky rozšíření svého záběru bude nyní tento systém pomáhat i s řešením migrace do EU. Záznamy o všech, kteří nemají nárok na azyl v EU, budou automaticky dostupné jak policii, tak celníkům ve všech členských státech. Ilegální migranti se tak nebudou moci před povinným návratem domů v EU schovávat. To považuji za zásadní úspěch unijní spolupráce. Jedině důsledné navracení těch, kteří nemají nárok na mezinárodní ochranu, umožní snížit zátěž migrace na členské státy a jejich občany,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Do nové generace Schengenského informačního systému se budou nahrávat otisky prstů a DNA nalezené na místech zločinu v jednom členském státě tak, aby policie a soudní orgány v členském státě, kam pachatel uteče, mohly kdykoliv tohoto člověka identifikovat a zadržet.

„Nový systém navíc bude hrát důležitou roli v prevenci únosů a obchodování s dětmi. Policie a hraniční kontroly budou mít možnost převzít dítě do ochranné péče poté, co je tento informační systém informuje o zneužívání nebo únosu dětí, ať již jejich nejbližšími nebo překupníky zaměřenými především na děti, které migrují do Evropy bez doprovodu dospělých,“ řekl Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru pro bezpečnost a obranu

SIS byl vytvořen pro potřeby spolupráce policie, soudních orgánů a celníků v členských státech Schengenského prostoru. Prostřednictvím ukládání informací a avíz těmto orgánům umožňuje pátrat po pohřešovaných osobách a lidech či předmětech spojených se zločinem. Celníci a orgány vydávající víza do Schengenu navíc vkládají do SIS informace o cestujících z třetích zemí, kterým byl odmítnut vstup nebo pobyt v EU.