Vylepování dálničních známek skončí, nahradí je elektronické kupony

Dálniční známka - ilustrační foto

Zavedení elektronických dálničních známek od roku 2021 schválili v pátek poslanci. Systém schváleného videotollingu bude funkční od prosince 2020 a zavedení se plánuje na rok 2021. Uživatel zpoplatněné silnice s vozidlem do 3,5 tuny bude moci uhradit poplatek nejen na fyzických prodejních místech, ale také prostřednictvím nákupu v e-shopu přes PC nebo telefon.

„Odpadne tedy povinnost cokoliv lepit na sklo a následně strhávat. Řidič tedy nebude potřebovat mít v autě žádnou formu papírové známky, vše bude elektronicky, pouze obdrží doklad o prodeji a toto potvrzení o úhradě bude vozit sebou. Kupovat bude možné stejně jako dnes desetidenní, měsíční a roční kupóny,“ vysvětlil František Jemelka z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Cílem novinky je zvýšení komfortu řidičů, elektronické kupony zabrání padělkům, automatizovaná kontrola pak zajistí, aby řidiči nejezdili po dálnicích bez úhrady příslušného poplatku. Peníze z dálničních kuponů jdou prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury zcela zpět do oprav a nových silničních staveb na území krajů v celé republice.