Vrchní soud zmírnil o dva roky trest plzeňskému bezdomovci za vraždu mačetou

Policisté eskortují krátce po krvavém činu zadrženého pachatele. Foto: Richard Beneš

O dva roky na konečných 15 let zmírnil odvolací pražský vrchní soud původní verdikt plzeňského krajského soudu pro bezdomovce Martina Pittnera (34). Ten loni v létě brutálně zavraždil mačetou svého kamaráda v Plzni v místě, kde tábořili. Pachatel se bezprostředně po činu sám dostavil na policii a k činu se přiznal. Na okolnosti útoku si prý ale vůbec nepamatuje vzhledem k množství vypitého alkoholu.

„Dlouho a pečlivě jsme vážili přiměřenost uloženého trestu, nicméně musíme přisvědčit obhajobě obžalovaného, že zde jsou významné polehčující okolnosti,“ konstatoval předseda odvolacího senátu. U odvolacího soudu Pittner zopakoval, že svého činu upřímně lituje. „Byl to kamarád a nezasloužil si, co jsem mu provedl,“ řekl obžalovaný a požádal soud o zmírnění původního verdiktu s ohledem na to, že se k činu doznal a spolupracoval s policií. Už dříve jeho advokát upozornil na to, že krajský soud při ukládání trestu dostatečně nezohlednil všechny polehčující okolnosti případu.

Soudce plzeňského krajského soudu Martin Kantor uložil vyšší trest vzhledem ke způsobu a charakteru provedení činu, který byl výrazně surový. Obžalovanému vedle toho, že své oběti zasadil třiatřicet bodnořezných ran, přitížila i skutečnost, že už v minulosti byl soudně potrestán za krádeže. Obžalovaný se krátce po činu přiznal k tomu, že v noci usmrtil po předchozí hádce jiného bezdomovce v jejich tábořišti pod Fakultní nemocnicí Lochotín. Do svého soka sekal a bodal mačetou i nožem. Podle stavu těla se jednalo o nesmírně brutální a krvavý čin.

Přesný motiv činu se nepodařilo odhalit. Podle soudce mohl být důvodem brutálního činu fakt, že zavražděný měl v úmyslu druhý den opustit tábořiště a oba muži se proto pohádali. Bezprostředně po činu se ale mluvilo o sexuálním motivu útoku. Oba muži spolu měli mít milenecký poměr. A vzájemné neshody nakonec vyvrcholily brutální vraždou. Vrah svoji oběť napadl úderem mačetou zezadu do hlavy. A pak mu způsobil celou řadu bodnosečných poranění. Zohavené tělo bez známek života zůstalo ležet uvnitř stanu, zatímco pachatel se šel sám ještě v noci udat na policii. Časně ráno tam oznámil, že zabil svého přítele. Na místo činu se potom vrátil o něco později společně s policisty a už s pouty na rukou.

Před soudem obžalovaný několikrát změnil výpověď. Tvrdil, že si vzpomíná jen na to, jak našel tělo mrtvého kamaráda ležet ve stanu bez známek života. Byl prý opilý a alkoholem tehdy navíc zapil i prášky. Pod vlivem alkoholu byla před smrtí i oběť. Podle informací policistů byl ovšem pachatel hodinu po vraždě příčetný, nebyl zmatený a nebyl ani v mrákotném stavu.

Podle soudních znalců trpí obžalovaný disociální poruchou osobnosti a má nižší intelekt, což se u něj projevuje ignorací společenských norem včetně zákonů, nezdrženlivostí, nízkým prahem vyvolání agrese, dysfunkčností svědomí. Motivací činu bylo vystupňování konfliktu dvou osob žijících na okraji společnosti. Resocializační prognóza je pak v jeho případě nepříznivá.