Vrchní soud potvrdil deset let vězení za smrt plzeňského taxikáře

Obžalovaný M.K. přichází k soudu, aby si vyslechl rozsudek

Desetiletý trest za smrt plzeňského taxikáře (68) potvrdil vrchní soud pro M. K. (34). Soud zamítl odvolání obžalovaného. Incident, který neměl žádné očité svědky se stal loni v noci na 7. ledna. M. K. se dostal do konfliktu s taxikářem kvůli ceně za odvoz taxíkem z baru. Hádka vyvrcholila potyčkou a následnou smrtí taxikáře. Obžalovaný se zpovídal z těžkého ublížení na zdraví. Vedle toho by měl z rozhodnutí soudu vyplatit pozůstalým a zdravotní pojišťovně celkem dva miliony korun jako nemajetkovou újmu.

Právníci obžalovaného poukazovali na možnost, že se jejich klient pouze bránil napadení ze strany taxikáře. Znalci totiž potvrdili, že M. K. dostal ránu do hlavy teleskopickým obuškem. Taxikáře našli nad ránem ležet na chodbě domu nájemníci. Právě do tohoto domu odvezl v noci z baru v centru města taxikář mladého muže. Taxikář utrpěl vážné poranění břicha i hlavy, konkrétně se jednalo o poškození střeva a sleziny s následným krvácením do břišní dutiny. Měl také zlomený nos. Přivolaným lékařům se muže už nepodařilo zachránit. Vedle jeho těla ležel teleskopický obušek, který si taxikář s sebou vozil na svoji obranu.

Ještě v ranních hodinách zadrželi policisté za použití chvatu v jednom z bytů M. K., který tam spal u svého kamaráda, protože jinak žije se svou rodinou v SRN, kde také pracuje. Osudnou noc slavil s kamarády narozeniny a popíjel přitom alkohol. Tvrdil, že si nic nepamatuje. Po zadržení měl v krvi přes dvě promile alkoholu.

Jeden ze svědků při hlavní líčení uvedl, že M. K. zavolal taxi, posadil ho do auta a taxikáři zaplatil 300 korun, aby kamaráda odvezl domů. Tato částka měla na cestu na danou adresu bohatě postačit, což dosvědčili i další taxikáři. Na taxametru zaparkovaného taxíku zůstala částka 325 korun. Ještě před samotným konfliktem poslal M. K. kamarádovi, který zůstal v baru několik SMS zpráv. Popisoval v nich, že se zřejmě s taxikářem nedohodl na placení. O taxikáři bylo známo, že je prudší povahy, nebyl příliš oblíbený ani u svých kolegů taxikářů. Rád prý také využil každé příležitosti, aby mohl své klienty obrat.

„Ať již poškozený chtěl ty peníze oprávněně, nebo neoprávněně, dá se předpokládat, že chtěl přinejmenším doplatit 25 korun. Obušek mohl použít na to, aby obžalovaný nemohl zavřít dveře a nezaplatit mu nic,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. Podle vyjádření soudce je evidentní, že poškozený uhodil obuškem obžalovaného do hlavy. S největší pravděpodobností pak na něj obžalovaný zaútočil způsobem tak brutálním, že mu v zásadě ihned způsobil smrt.