Volební speciál / 9

ANO jako „Akce nespokojených občanů“. Pod tímhle názvem politické hnutí v roce 2011 vzniklo. Už v roce 2010 volby ukázaly, že voliči touží po změně, po něčem novém. Do Sněmovny tehdy s dvouciferným výsledkem poslali Věci veřejné. Že to nebylo to pravé, ukázaly následující roky. Předčasné volby v roce 2013 přinesly ale ještě větší změnu. Hnutí miliardáře Andreje Babiše dostalo téměř devatenáct procent hlasů a získalo 47 poslaneckých míst. Teď je Babišovo hnutí jasným favoritem voleb. Jeho preference v posledních týdnech sice klesají, ale stále je jediným subjektem, který podle průzkumů dosahuje pětadvacetiprocentní obliby. ČSSD a KSČM, střídající si druhou a třetí příčku, by volilo minimálně o deset procent lidí méně.

Hnutí, kterému los přidělil číslo 21 – ANO 2011

ANO 2011 nemá klasický program pravá-levá. Voliče láká na pružné a efektivní hospodaření státu. Stát chce řídit jako firmu. „Naše hnutí vzniklo jako protest proti korupci tradičních politických stran, které si hrály na levici a pravici. Proti tomu, že kmotři a lobbisti řídili zemi přes milenku premiéra. Proti tomu, že politici utahovali lidem opasky, zatímco církvím odklepli restituce předražené o 54 miliard. Není to něco naprosto šíleného? Vidíte, a to jsme v tom žili… jak dlouho? 29 let. V roce 1989 jsme doufali, a ještě dlouho si pak mysleli, že se nesnesitelného korupčního systému konečně zbavíme. Nevyšlo to. Bojujeme s ním dodnes. Bohužel,“ píše o programu, který nazval „Teď nebo nikdy“, šéf hnutí Andrej Babiš. Do roku 2021 slibuje ANO postavit nové obchvaty a 170 kilometrů nových dálnic jako D3, D4, D11 a D35. Učitelům zvýší plat o padesát procent.

Kandidátku ANO 2011 z Plzeňského kraje vede do sněmovních voleb „člověk odjinud“, ministryně pro místní rozvoj, nestranice Karla Šlechtová. „Říkají o mně, že jsem urputná. Beru to jako kompliment. Politik si má za svými názory stát a ne je měnit, jak se mu to zrovna hodí. Jistě, ne za každou cenu. Každopádně ta má urputnost mi pomohla v tom, že jsem zachránila pro  Českou republiku 70 miliard korun dotací na silnice, školky, školy, nemocnice i na hasiče. Nabízím vám ji i v těchto volbách,“ napsala o sobě na webu hnutí. V Plzeňském kraji se původně počítalo, že lídrem bude současný poslanec a farmář Pavel Šrámek. Ten je ale nakonec až na šestém místě.

O místa v Poslanecké sněmovně za ANO 2011 usiluje poměrně dost politiků a vysokých státních úředníků. Na dalších místech v regionu jsou současní poslanci Jan Volný a Miloslava Rutová, náměstek ministra zdravotnictví Kamal Farhan a vrchní ministerský rada Zdeněk Hlaváč. Na kandidátce je patnáct mužů a pět žen. Jejich průměrný věk je padesát let.