Volební speciál / 22

Vybranou spotřební daň z tabáku a alkoholu chce dát Česká strana sociálně demokratická na modernizaci nemocnic. To je jedno z volebních slibů strany se stotřicetiletou historií, jejíž novodobý vzestup po Listopadu 1989 je spojen se současným prezidentem Milošem Zemanem. Pod jeho vedením se v roce 1996 stala druhou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně a o dva roky později volby vyhrála. Za posledních dvacet let měla ČSSD pět premiérů. Ten současný, Bohuslav Sobotka, sestavil koaliční vládu společně s hnutím ANO a s lidovci.ČSSD při minulých volbách získala 24,45 procenta. Podle předvolebních průzkumů má letos šanci jen na čtrnáct.

Strana, které los přidělil číslo 4 – ČSSD

ČSSD má umírněný levicový program. Do voleb ji nevede předseda strany, ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Úřadující předseda, ministr vnitra Milan Chovanec, je lídrem sociálních demokratů v Plzeňském kraji. V červnu, kdy převzal od Bohuslava Sobotky vedení strany, prohlásil: „Musíme ve volební kampani výrazně přidat, tedy zařadit ze stupně 1 na stupeň 3 a potom v září a v říjnu aspoň na stupeň 5.“ V rozhovoru pro server novinky.cz tehdy také řekl, že „sociální demokracie se musí především přestat zabývat sama sebou. Pokud se budeme ještě chvíli zabývat sami sebou, tak budeme pro voliče zbyteční a nečitelní. Musíme vést poselství k lidem, to povede Luboš Zaorálek, já budu zabezpečovat týl. Odpracuju to a budu se snažit komunikovat uvnitř sociální demokracie s našimi lidmi, aby se stmelili za volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem, abychom přestali řešit žabomyší vláky a do voleb pracovali na společném výsledku.“

Sociální demokracie v letošních volbách vyhlašuje konec levné práci, sází na zvyšování platů, vyšší minimální mzdu a delší dovolenou. Součástí její politiky je vyšší zdanění bank a velkých nadnárodních firem a víc chce rozdávat přídavky na děti. Jako naprosto nepřijatelný vidí prodej nemocnic do soukromých rukou a znovuzavedení poplatků u lékaře. „Jedním z našich hlavních cílů je další zvyšování minimální mzdy a platů zaměstnanců ve veřejných službách. Jsme totiž přesvědčeni, že pracující člověk má mít takové mzdové ohodnocení, aby nemusel pobírat sociální dávky nebo si z důvodu zajištění rodiny hledat druhé či třetí zaměstnání. Minimální mzda by tak do roku 2022 měla dosáhnout alespoň 16 tisíc korun a průměrná mzda přinejmenším 40 tisíc korun,“ píše se v programu sociální demokracie.

Na dalších místech kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji jsou současní poslanci Václav Votava ze Stříbra a Igor Jakubčík z Klatov. O mandát usiluje také náměstkyně plzeňského primátora Eva Herinková a starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný. Na kandidátce je dvanáct mužů a osm žen. Jejich průměrný věk je necelých 47 let.