Volby 2018: Debakl pro ČSSD i OPAT, nenaplněné naděje pro SPD

Komunální volby 2018. Foto: Richard Beneš

Vedle vítězů mají komunální volby v Plzni také své poražené. A těmi jsou jednoznačně ČSSD, Občané patrioti + STAN a v neposlední řadě i Okamurova SPD. Sociální demokraté v Plzni skončili až na šesté pozici ze sedmi stran, které překročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva. A to i přesto, že v minulém volebním období měli post primátora. Dosavadních deseti mandátů pro ČSSD se teď po volbách smrsklo na tři. Občané patrioti se do zastupitelstva tentokrát vůbec nedostali.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard označil výsledek své domovské strany ČSSD doslova za debakl. Neměl tím ovšem na mysli jen výsledek plzeňských sociálních demokratů. Jeho slova kritická slova patří celé ČSSD. „Přitom postup léčby nebyl tak náročný. Držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita. Namísto toho jsme se zejména intenzivně opalovali. Tu jsme z toho rudli, proháněli se s motorkářským gangem z divokého východu, nechávali jsme se obdivovat východními trolly na facebooku a tancovali hradní častušku, občas někdo zhnědnul a s vervou se pustil do cikánů a jiných nepřizpůsobivých individuí, obdivoval se autoritářským vůdcům a dštil síru na tu prokletou Evropskou unii,“ komentoval současný stav ČSSD hejtman Bernard.

A hejtman nezůstal zdaleka jen u těchto slov. „Program a cesta pro tuto zemi opravdu není pouze v tom, že vymyslíme ty báječné nápady, jak zase pumpneme státní rozpočet něčím zadarmo, ostatně od toho jsou tu jiní, kteří to udělají za nás, aby získali pro ně to nejdůležitější, tedy vstřícné zákony a dotace pro sebe. Žádnou politickou stranu nemohou v dnešní době představovat pouze aparátčíci a kryptokomunisté, ty doby, kdy společnost podobné extempore tolerovala, jsou nenávratně pryč. Lidé vyžadují lídry, za kterými něco je a kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj této země,“ doplnil Bernard.

V minulém volebním období měli Občané patrioti v Zastupitelstvu města Plzně čtyři zastupitele, včetně jednoho radního pro sport a podporu podnikání. Byli součástí koalice, která vládla městu. Také OPAT zažili ve volbách debakl a zabránit mu nedokázal ani osvědčený lídr, oblíbený filmař a senátor Václav Chaloupek, který až doposud dokázal hlasy voličů přitáhnout. OPAT, kteří šli do voleb na společné kandidátce jako Patrioti a Starostové s podporou Svobodných, získali jen 3,65 procenta hlasů. Na hubeném volebním výsledku OPAT se zřejmě podepsal i odstoupení několika kandidátů z kandidátky těsně před volbami.

Sen o účasti ve velkém plzeňském zastupitelstvu se v posledních okamžicích nočního sčítání volebních výsledků definitivně rozplynul pro SPD. Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura se většinu doby drželo těsně nad pětiprocentní hranicí. Někdy před půlnocí ovšem SPD kleslo pod zmíněnou hranici na hodnotu 4,95 procenta hlasů a tento opravdu velmi těsný výsledek se už nezměnil. Pro SPD to tak znamenalo stopku. Na rozdíl od krajského zastupitelstva tak bude zástupce SPD chybět v Zastupitelstvu města Plzně.