Vlastní nahé tělo je noční můrou pro většinu žen. Stydí se více jak dvě třetiny z nich

ilustrační foto

Zatímco se za své nahé tělo stydí dvě třetiny českých žen (67,7%) a nadpoloviční většina českých žen (54,9%) pak kvůli svým fyzickým parametrům trpí komplexy, jejich mužští protějšky jsou v tomto porovnání se sebou v celku spokojeni. Za své nahé tělo se totiž stydí pouze více jak třetina mužů (37,2%) a komplexy ze svého nahého těla, pak trápí pouze necelou čtvrtinu mužů (22,1%).

Výraznější rozdíly mezi ženami a muži panují v otázce vnímání své nahoty při intimních hrátkách. Zatímco při sexu vyvolává nahota stud u téměř dvou pětin žen (41,8%), obdobné pocity zažívá jen desetina mužů (10,3%).

Z aktuálního červencového průzkumu společnosti SANEP dále vyplývá, že Češi bez ohledu na pohlaví nepatří mezi masové exhibicionisty. Za exhibicionistu se totiž považuje v souhrnu 5,5% žen a 5,1% mužů. Obdobné to je i s nudismem. Návštěvě nudistických pláží holduje 6,6% žen a 7,1% mužů.

Ovšem i přesto, že Češi nepatří mezi příznivce exhibicionismu, či producírování na nudistických plážích, případný otevřený rozhovor ohledně jejich nahoty většinové části žen i mužů problém nedělá. Dotazy týkající se jejich nahoty jsou totiž nepříjemné v souhrnu 45,9% žen a 37,3% mužů, což svědčí o tom, že Češi rozhodně nejsou žádnými puritány.

Ve srovnání s výsledky průzkumu provedeným v roce 2012 se ukazuje sice mírný, ale přesto znepokojující nárůst studu a komplexu u žen. Příčinou těchto faktorů podílejících se nízkém sebevědomí ze svého těla je mnoho. Těmi dlouhodobě nejzásadnějšími jsou však módní časopisy diktující fyzické normy bezchybných těl spolu se sociálními sítěmi a selfie celebrit, na nichž se objevují dokonale vysoustružená těla či bujné dekolty. Stejně tak módní policie časopisů hanobící každý gram nadváhy, celulitidu, nedokonalá prsa apod., na sebevědomí českým ženám nepřidá. Bohužel ani medializace modelek s XXL proporcemi, trend nárůstu komplexu a studu žen nezastavuje.