Víme, kudy chodíme – speciálně v klášteře Kladruby

foto: www.kladruby.cz

Třetí ročník speciálních prohlídek kláštera Kladruby s názvem „Víme, kudy chodíme“ zavede architektury milovné návštěvníky ve dnech 9. a 10. září do běžně nepřístupných částí budovy nového konventu. „Pro tyto speciální prohlídky vybíráme místa, která jsou špatně přístupná, nebo jsou v nevyhovujícím technickém stavu,“ vysvětluje výběr netradičních míst kastelán Milan Zoubek a dodává: „Například na jaře jsme zpřístupnili krovy kostela“.  

Neopravené a silně poškozené interiéry této monumentální stavby zahrnují konventní kapli, ambitové chodby, mnišské cely a další zajímavé prostory.

„Budovu nového konventu měl původně projektovat Jan Blažej Santini, autor přestavby klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale zemřel předčasně – 3 roky před jejím dokončením. Santiniho projekt konventu na půdorysu rovnostranného trojúhelníku tedy realizován nebyl a do současnosti se ani nedochoval. V letech 1727 – 1775 byl nakonec realizován projekt Kiliána Ignáce Dientzenhofera,“ přibližuje historii budovy kastelán Milan Zoubek.

Budova je v současné době ve špatném technickém stavu, ale v příštím roce ji čekají rozsáhlé stavební úpravy v rámci projektu revitalizace kláštera nazvaného Život v řádu, který bude dokončen v roce 2021. „Návštěvníci mají jedinečnou šanci prohlédnout si neopravenou budovu a za čtyři roky porovnat výsledek její obnovy,“ říká kastelán Zoubek.  Prohlídky začínají v 12:00, 14:00 a 16:00 hodin.

Ti, kteří zavítají do kladrubského kláštera v sobotu, se mohou na nádvoří zúčastnit Slavností vína a medu, které nabízejí ochutnávky a prodej sudových a lahvových vín, burčáku, medu či medoviny. Místní svaz včelařů připravil i zajímavou výstavu. Pro děti budou připraveny tematicky zaměřené dílničky, v nichž si budou moci ozdobit medové perníčky nebo vyrobit svíčku z včelího vosku. Příjemnou atmosféru dokreslí cimbálová muzika Milana Broučka.