Víkend otevřených ateliérů představí 161 výtvarníků na 60 místech Plzeňského kraje

Ateliéry, galerie, výtvarné školy a další místa, kde v Plzeňském kraji vzniká nebo se vystavuje umění, se poslední zářijový víkend opět otevřou veřejnosti. Počtvrté se uskuteční akce Víkend otevřených ateliérů.

Program celé akce je velmi nabitý a je určen všem věkovým kategoriím. Návštěvníci mohou očekávat umělce všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění. Zdarma tento víkend otevřou i galerie a výtvarné školy – Západočeská galerie, Katedra výtvarné výchovy a kultury Pedagogické fakulty ZČU, Galerie Jaroslava Sutnara, SUPŠ Zámeček či DEPO2015.

Všechna místa jsou zanesena do mapy, která je skvělou motivací k pěšímu putování po Plzni či výletu do dalších míst Plzeňského kraje autem nebo na kole. Najdete je v Klatovech, Horní Bříze, Břasích, Plané, Chválenicích, Starém Plzenci, Šťáhlavech, Křimicích, Rokycanech, Svrčovci, ale i v Kosmáčově, v Žinkovech. Ateliéry mají otevřeno mezi 14 do 20 hodin.

„Na více než polovině míst najdete také možnost sami tvořit,“ připomíná Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. Na mapě jsou místa k tvoření popsána zelenou barvou. „Mezi nejoblíbenější workshopy patří již tradičně sochání z porobetonu, tvorba mozaiky, malování i tvorba šperků z nejrůznějších materiálů. Velké množství aktivit najdete pod jednou střechou v bývalém obchodním domě PRIOR u nádraží (tzv. „malé tesco“) spolu s výstavou 30 umělců, která zabírá celé první patro.“ Novinkou letošního ročníku budou živé ukázky tvorby Malého Dejva, který se proslavil v soutěži „Česko Slovensko má talent“, který vystoupí obě odpoledne v OD PRIOR i na sobotní ART PARTY v Buena Vista Clubu od 20:30.

Známý český ilustrátor Boris Jirků, který je profesorem na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity, povede workshop figurální kresby v atriu Bílého nároží v Plzni. Pro příznivce upcyclingu (recyklovaných oděvů) je určen workshop, kde ze starých oděvů vytvoříte šaty, halenku či sukni. Na workshopy organizátoři doporučují předem registrovat na webu www.otevreneATELIERY.cz.

Na své si přijdou i ti, kteří už předem myslí na vánoční dárky, někteří umělci totiž nabídnou svá díla k prodeji. Dárek tak může být nejen za skvělou cenu, ale i s příběhem od autora.