Větší kotle, více polévky a ekologické nádobí. Festival polévky je tady

Už potřetí bude centrum Plzně vonět všemi chutěmi. V neděli 7. září se od 14 hodin budou opět na náměstí Republiky vařit plné kotle polévky. Festival polévky, první svého druhu v České republice, připraví v celkem 16 čtyřicetilitrových kotlích tradiční i exotické chutě. Dobré jídlo doplní i příjemný doprovodný program.

Festival nabídne odlišné chutě a vůně, které připraví vybrané plzeňské restaurace, občanská sdružení a další subjekty. Připraveno bude celkem 16 kotlů na polévky. Ty sehnali organizátoři v Maďarsku. „Čtyřicetilitrové kotle jsme objednávali až v Maďarsku, u nás totiž nebyly vůbec k dostání. Inspiraci jsme ovšem našli v Krakově, kde podobný festival probíhá několik let. O tom, že polévky slaví úspěch i u nás, svědčí zvyšující se zájem o festival. Po loňském úspěchu jsme se rozhodli přidat další kotle a z původních dvanácti jich nyní máme 16,“ říká ředitel festivalu Jakub Vedral. Jednotliví účinkující přitom prodají dva až tři plné kotle, tedy přes 100 litrů polévky jednoho druhu. „Polévka je prostě grunt,“ usmívá se Vedral.

plzen_cz_festival_polevky2

Zvyšující se zájem o festival není patrný jen z počtu návštěvníků, ale i přihlášených kuchařů. „S některými restauracemi spolupracujeme od začátku festivalu a ani letos nebudou na náměstí chybět. Těší nás, že se jim festival líbí a chtějí se na něm i nadále podílet. Stejně tak ovšem máme radost, že nás oslovují nové subjekty a mají touhu ukázat své kuchařské umění,“ popisuje Jakub Vedral

Celý den bude na náměstí hrát Tea Jay Ivo. Od 19 hodin vystoupí harmonikář Václav Koubek.

Letos bude také celý festival vybavený ekologickým nádobím. Návštěvníci tak budou ochutnávat polévky z třtinových misek, které jsou kompostovatelné, stejně tak jako lžíce „Není nám lhostejné, v jakém prostředí žijeme, a proto jsme se rozhodli mít na celém festivalu ekologické nádobí, které se samo rozloží a nezatíží životní prostředí. Navíc jíst polévku z těchto misek je daleko příjemnější než z plastu,“ vysvětluje Jakub Vedral.

Festival Polévky se těší velkému zájmu, loni přišlo ochutnat nejrůznější druhy přes 3 000 Plzeňanů, letos pořadatelé očekávají minimálně stejnou návštěvnost. Od 14 hodin se budou polévky na náměstí Republiky připravovat, program začíná v 16 hodin. Vstup na festival je zdarma.