Veterán Kratěna končí kariéru: Chybět mi bude život v šatně, říká

ilustrační/foto: HC Škoda Plzeň

Sedmý duel s Třincem byl jeho posledním zápasem. Útočník Ondřej Kratěna se ve 42 letech po sezóně definitivně rozhodl ukončit kariéru aktivního hokejisty. V plzeňském dresu odehrál osm sezón, během nichž patřil ke klíčovým hráčům a pomohl vybojovat pro Škodu historický titul.

Už po loňské sezóně, kdy se Kratěna nechal přemluvit k prodloužení smlouvy ještě na další ročník, bylo jasné, že po té letošní už jeho kariéra aktivního hokejisty skončí. Jenže přišel osudný den, 27. ledna, kdy nechybělo mnoho a plány o krásném loučení na ledě mohly vzít za své. V derby v Karlových Varech blokoval střelu a puk mu způsobil těžkou zlomeninu prstu. „Jakmile mě puk trefil, věděl jsem, že je to hodně špatný. Bál jsem se, že zranění urychlí můj odchod a ukončí mi kariéru. Jsem moc rád, že jsem se vrátil a rozloučil se při play-off,“ prohlásil Kratěna o chvíli, kdy mu začal boj s časem. „Bylo to o každodenní práci. Musím poděkovat jak masérům a fyzioterapeutům, kteří pro mě dělali první-poslední, tak klukům z týmu, že hráli tak dobře, postoupili do semifinále a umožnili mi skončit na ledě,“ uvedl.

Do hry se vrátil až během čtvrtého utkání semifinálové série s Třincem, ale ani on nakonec nedokázal strhnout misky vah na plzeňskou stranu. „S poslední sekundou zápasu jsem cítil jen zklamání z porážky a konce sezóny. V ten okamžik je člověk ohromně zklamaný a jen přemítá, co mohl udělat jinak. Všichni víme, že nám sezónu zachránil Kovi svým příchodem, který zvedl celý tým. Musíme si ale říct, že to byl krásný ročník,“ hodnotí. Sám přiznával, že mu při loučení bylo smutno. „Hokej byl obrovským kusem mého života, a proto jsem byl naměkko. Nestydím se za to. Ustál jsem to a s klukama se rozloučil. Už mám výstroj uloženou, a když bude příležitost zahrát si sranda hokej, půjdu. Nebudu však nic tlačit na sílu a někde hrát pravidelně,“ podotkl.

Na otázku, co bude zkušenému forvardovi nejvíce chybět, nezaváhal. „Šatna. Každodenní humor. Život v šatně. Každý, kdo to zažil, se snaží svůj čas natáhnout na maximum, aby z toho neodcházel,“ dodal.

Na hokejovou Plzeň s koncem kariéry rozhodně nezapomene, i když bude pracovat v Praze mimo tento obor. „Hokeje se moje nová pozice bude týkat jenom hodně okrajově. Nikde není napsáno, že se do hokejového prostředí nikdy nevrátím, ale potřebuju asi získat odstup a nadhled. Chci zkusit něco mimo. Zapojím se do pracovního procesu hodně rychle a jsem rád, že nežiju takové to vakuum, v němž bych plaval a neměl co dělat. Mám jasno a těším se na novou výzvu,“ uzavřel Kratěna.