Velvyslanci USA a Belgie jednali s primátorem Plzně o budoucnosti Slavností svobody

Primátor Plzně jednal s velvyslanci USA a Belgie. Foto: Plzen.eu

O dalším směřování Slavností svobody diskutoval plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) s velvyslancem USA Stephenem Kingem a velvyslancem Belgického království Grégoire Vardakis. Všichni tři se shodli na poselství, že hodnoty svobody a demokracie si musíme neustále bedlivě střežit.

Martin Baxa velvyslancům deklaroval, že město Plzeň na své osvoboditele nezapomene a jejich silné příběhy bude prostřednictvím Slavností svobody předávat dalším generacím. Za důležité sdělení, které by Slavnosti svobody měly do budoucna nést, velvyslanci považují to, že je potřeba být bdělí a opatrní na tyto hodnoty, které byly těžce získány a vyžádaly si obrovské oběti.

Po společném setkání velvyslanců a primátora Martina Baxy následoval pietní akt u pamětní desky Bratrstva 17. praporu belgických střelců a desky věnované 16. obrněné divizi americké armády na plzeňské radnici. Přítomni byli američtí a belgičtí veteráni, za město Plzeň společně s primátorem radní Eliška Bartáková (ANO), Pavel Šindelář (ODS), David Šlouf (ODS), Martin Zrzavecký (ČSSD) a Vlastimil Gola (ANO).

Veteráni při pietním aktu u pomníku v objektu radnice. Foto: Plzen.eu

„Ráno 6. května se občané Plzně budili za zvuku přijíždějících tanků americké armády a kolem osmé hodiny stáli příslušníci amerických vojsk na plzeňském náměstí. Z vysílače mohli občané západních Čech slyšet slova: Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří! Nechť žije svoboda, nechť žijí naši spojenci. Oznamuji všem obyvatelům Československé republiky, že pancéře 16. obrněné divize vedené plukovníkem Noblem jsou na náměstí Republiky v Plzni,“ připomněla události Plzně přesně před 74 lety náměstkyně primátora Eliška Bartáková.

„Svět čelí velkým změnám, i v oblasti bezpečnosti Evropy, zůstaňme proto ostražití a pracujme na zachování míru,“ připomněl velvyslanec Belgického království Grégoire Vardakis. „Váš příběh je výpovědí o vaší mimořádné odvaze, ale také je to příběh spojenců o tom, za jaké hodnoty jste společně bojovali,“ řekl přítomným veteránům velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King.

„Svoboda není zadarmo, je vykoupena slzami, krví, potem našich otců a praotců. Je důležité si také pamatovat, že někteří vojáci ještě byli děti, které bojovaly za svobodu. Já sám jsem plnoletosti dosáhl až po skončení bojů. Zamyslete se, jak by vypadal svět, kdyby se mrtví muži stali vědci, astrology nebo lékaři. Naši nejlepší muži umírali místo toho ve válkách,“ vyzval potom přítomné americký veterán George Thompson z 16. obrněné divize.