Velký zátah na členy gangu výrobců pervitinu, policisté stíhají 13 osob

Ilustrační foto

Organizovaný gang výrobců a distributorů pervitinu odhalili policisté z TOXI týmu. Skupinu osob, která nejprve ze zahraničí dovážela výchozí látku sloužící pro výrobu pervitinu a drogu také následně vyráběli, sledovali kriminalisté už od začátku loňského roku. Gangu šéfoval sedmatřicetiletý muž z Plzně. V Rumunsku vyjednal nákup léků obsahujících pseudoefedrin a zajistil kurýry, kteří tablety přivezli do České republiky.

„Například jedna dodávka léků vážila 25 kilogramů a kurýři je vozili v pytlích od krmení pro psy. Jako kurýrky jezdily i ženy. Následně se léčiva předávala dalším osobám již na samotnou výrobu pervitinu. Droga se následně prodávala uživatelům v Plzeňském kraji. Část zisku předávali prodejci hlavnímu organizátorovi,“ popsala aktivity gangu policejní mluvčí Martina Korandová.

Zatýkání jednoho člena drogového gangu. Foto: Policie ČR

Při rozsáhlé razii, kterou podnikli policisté v pondělí časně ráno, zadrželi 20 podezřelých osob, provedli 18 domovních prohlídek a 12 prohlídek jiných prostor a pozemků. „Během nich se podařilo nalézt a zajistit 44 kilogramů tablet a stovky litrů matečního roztoku, vše bylo určené k výrobě metamfetaminu. Barely s roztokem byly například téměř zazděny v jedné místnosti rodinného domu,“ uvedla mluvčí Korandová.

Policisté také zajistili bílou krystalickou látku, zřejmě metamfetamin, tři kilogramy sušiny, nejspíše konopí, varnu, další potřebné věci na přípravu drog, motorová vozidla, mobilní telefony, notebooky a finanční hotovost více než 75 tisíc korun. Do akce policie nasadila přes 150 policistů z krajského ředitelství i z Národní protidrogové centrály.

Část zajištěných drog. Foto: Policie ČR

Vrchní komisař zahájil trestní stíhání 13 osob pro nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchanou formou spolupachatelství. Obviněn byl hlavní organizátor a dalších osm mužů ve věku od 33 do 61 let. Mezi obviněnými jsou ženy ve věku 25 až 34 let.

„Kriminalisté teď na případu dále pracují, probíhají výslechy, vyhodnocují se různé záznamy a čekáme na znalecké posudky, které potvrdí i to, jaké množství pervitinu se mohlo vyrobit z dovezených léčiv,“ doplnila mluvčí Martina Korandová.