Velký průvod zahájil kulturní sezónu v Plzni. Vendelína Budila si zahrál Pavel Pavlovský

foto: V. Čermák

Tradiční průvod Vendelín již pátým rokem zahájil kulturní sezónu v Plzni. Průvod vyšel v 16 hodin z Mlýnské strouhy a došel na náměstí Republiky. Zde oslavy vyvrcholili uvedením opery Prodaná nevěsta.

Vendelín, patron divadelníků a kulturních aktérů, byl pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury, Vendelínu Budilovi. Tento herec, režisér a principál řídil Městské divadlo v Plzni v letech 1902 až 1912 a položil základy moderního českého divadla. Jako tradičně se průvodu opět zúčastnili zástupci plzeňských kulturních organizací, spolků, škol a přihlížejících Plzeňanů. Průvod se začal shromažďovat už od 15 hodin v Mlýnské strouze a v 16 hodin se vydal na tradiční pouť sadovým okruhem v centru města.

V čele průvodu jel na historickém povozu známý herec a dlouholetý člen činohry plzeňského divadla Pavel Pavlovský s bohatým slovním doprovodem a který pro tuto sezonu v roli Vendelína vystřídal Antonína Procházku. Na náměstí Republiky pak spolu s prvním náměstkem primátora města Plzně Martinem Baxou, vedoucí odboru kultury magistrátu města Plzně Květou Sokolovou a ředitelem Divadla J. K. Tyla Martinem Otavou symbolickým přípitkem zahájil novou kulturní sezónu.

Celou fotogalerii najdete zde.

V rámci akce probíhal na jednotlivých vytvořených scénách na náměstí Republiky bohatý kulturní program. Nejdříve to byla Kapela 35. plzeňského pěšího pluku FOLIGNO, po slavnostním zahájení pak vystoupila Plzeňská filharmonie, následoval Plzeňský dětský sbor, zazněly i písně v podání c. k. kabaretního Divadla Pluto a program zakončila taneční vystoupení Step by step studia. V 18 hodin byla akce z důvodu příprav na operní galavečer ukončena.

A skutečně to galavečer byl. Zcela zaplněné náměstím Republiky tisíci diváků se stalo od 19.30 hodin dějištěm největšího uvedení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta pod širým nebem. Velkolepá scéna, stovky účinkujících. Režisérem inscenace byl Tomáš Pilař, v rolích Mařenky a Jeníka se představili  držitelé Thalie Ivana Veberová a Aleš Briscein, v roli Kecala Jevhen Šokal.