Velká synagoga i rabínský dům projdou velkou rekonstrukcí

Velká synagoga v Plzni

Oprava dvou židovských památek – Velké synagogy a rabínského domu potrvá do konce roku 2021, přijde na 102 milionů korun. Peníze půjdou hlavně z evropského programu IROP (85 procent), desetinu dá stát a zbytek židovská obec. Informoval o tom předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy. Náklady na rabínský dům přesáhnou polovinu celé částky.

„Bude stát asi 60 milionů, převládá tam stavební část, zbytek nákladů tvoří restaurátorská a menší stavební část na Velké synagoze,“ uvedl.

Restaurátorská činnost na obou objektech si vyžádá téměř polovinu celkových nákladů. „Vymaluje se celá synagoga včetně stropu, chodeb i podloubí. Nahoře jsou rostlinné vzory a po stěnách a v chodbách geometrické, které se různě prolínají a jsou barevně odlišené,“ řekl Löwy. Obnoví se i zlacení a vitráže dveří, které rovněž čeká oprava.

„Projekt je hodně rozsáhlý. Je tam popsána spousta detailů, protože architekt Soukup (Jan, z Plzně) to dělá velmi poctivě,“ řekl Löwy.

Stavební práce zajistí plzeňská firma Stavoservis – Vratislav Kypta, která už opravila řadu památek. „Během 14 dnů jim předáme staveniště,“ uvedl Löwy. Vybraný už je dodavatel restaurátorských prací na obou objektech, ale investor musí dva týdny počkat, jestli se někdo neodvolá.

Většina stavebních prací je v rabínském domě. Z něj zůstane obvodové zdivo a schodiště do prvního patra, vše ostatní bude nové. Stavební firma začala v úterý postupně přebírat prostory.

V rabínském domě, který se nikdy neopravoval, vznikne muzeum mikve, židovské rituální lázně, ve sklepě pak skutečná mikve, přednáškový sál, zázemí pro lektory, kanceláře a knihovna. Přestěhuje se tam i židovská obec, která má dnes malé kanceláře ve Smetanových sadech. V podkroví vzniknou tři malé byty, které zaplatí obec.

V synagoze se budou kromě výmalby rekonstruovat dřevěné a kovové prvky, zlacení, vznikne tam mobilní jeviště, nové osvětlení, synagoga přijde o první dvě řady lavic. Oprava varhan, která si podle odborníků vyžádá až pět let, byla z prací vyjmuta.

Při poslední rekonstrukci synagogy v letech 1992 až 1998 za zhruba 64 milionů korun se vyměnily rozvody, opravily kanalizace a sociální zařízení, venkovní plášť, střecha a fasády, ale nedělal se interiér. „Čelní fasádu jsme dělali před čtyřmi lety a střechu překrývali znovu před dvěma lety, protože začala protékat,“ uvedl Löwy.

Synagoga bude teď otevřená už jen letos 28. října a potom až začátkem roku 2022. Ročně ji navštíví asi 20.000 osob a stejně jako rabínský dům je kulturní památkou. „Už před žádostí o evropské fondy bylo požádáno, aby se stala národní kulturní památkou,“ řekl Löwy. Židovská obec v Plzni, která má 100 členů, chce otevřít obě sousední památky najednou a propojit je v jednu velkou prohlídkovou trasu. Na druhé plánované trase by si lidé prohlédli Velkou a Starou synagogu v Plzni.

čtk