Vejce z klecových chovů? Tyto obchodní řetězce řekly ne

Slepice v klecovém chovu / foto: Obránci zvířat

Život za mříží, kde na každou připadá prostor velký jako papír A4. Odrané peří až na kůži. Nevidí denní světlo a ztrácí přirozené pudy. To vše znají slepice, které jsou v klecovém chovu. Jejich osud není lhostejný ani velkým podnikům, které se nacházejí na území města Plzně.

V současné době po celé České republice žije okolo 5 milionů slepic v otřesných podmínkách. Klece, ve kterých je mají velkochovy zavřené, jsou stísněné. Slepice si nemohou protáhnout křídla ani se nemohou proběhnout. V klasickém výběhu se často popelí. Tady se otírají o dráty a tím si způsobují poranění.

Takovým majitelům nejde o zvířecí život, ale ve slepičkách vidí pouze stroj na vajíčka. To se nelíbí široké veřejnosti a dokonce ani velkým obchodním řetězcům. Ty se rozhodly je nepodporovat a to tak, že z klecových chovů nebudou odebírat vajíčka.

Tesco i Lidl je přestanou prodávat v roce 2025. K přechodu na bezklecová vejce se zavázaly Kaufland, Penny Market a Globus. Za pár let si tedy i lidé v Plzni budou moci koupit vejce z chovu, který nepáchá škody na zvířecím životě.

Obránci zvířat bojují za lepší podmínky. Snaží se prosadit zákaz chovu slepic v klecích. V Rakousku už je dávno platný. V celé Evropě je silný trend přechodu na bezklecová vejce. Česká republika je stále pozadu.