Vědeckotechnický park Plzeň dokončil stavbu poslední budovy ve svém areálu

Slavnostní stříhání pásky před novou budovou VTP. Foto: Richard Beneš

Přesně rok a 12 dní od poklepání na základní kámen se v úterý slavnostně otevírala poslední budova v areálu společnosti Vědeckotechnický park Plzeň (VTP), kterou vlastní a provozuje město Plzeň. Na ploše 1173 čtverečních metrů ji bude využívat úspěšná společnost MBtech Bohemia, která se zabývá vývojem nových technologií a přístrojů. V současné době VTP Plzeň spravuje na Borských polích v Teslově a Morseově ulici více než 11 tisíc metrů čtverečních kancelářských, poloprovozních a laboratorních prostor, které využívá 50 subjektů. Nová budova přišla na 52 milionů korun.

Před novou budovou VTP zůstal zachovaný vzrostlý dub. Foto: Richard Beneš

„Budova byla postavena již na základě požadavků budoucího klienta, to znamená firmy MBtech Bohemia. Splnili jsme některé jejich konkrétní požadavky pro jejich činnost. Odpovídá to nejmodernějším trendům, které v současné době existují. Na střeše vznikla i unikání klidová zóna. Jsem rád, že se nám před budovou podařilo zachovat vzrostlý dub, který okolí doplňuje,“ řekl Miroslav Maštera, generální ředitel VTP.

V areálu VTP sídlí aktuálně 50 firem. Foto: Richard Beneš

V areálu vědeckotechnického parku sídlí podle Maštery firmy, které se zabývají vývojem softwaru, nebo nějakým laboratorním zkoumáním, vývojem a inovacemi. „V návaznosti na Západočeskou univerzitu Plzeň zde už našlo uplatnění a určitě ještě najde, hodně absolventů univerzity. Pracuje zde asi kolem 500 až 600 zaměstnanců a jedná se o samé špičkové mozky,“ doplnil Miloslav Maštera.

Nájemcem nově budovaného objektu je společnost MBtech Bohemia, která je největším poskytovatelem inženýrských služeb v ČR v automobilovém, železničním, leteckém, důlním i obranném průmyslu. Sama si vybírá svá témata, na kterých pak pracuje. Firma rozšířila své prototypové centrum a chceme k nám přilákat řadu dalších chytrých mozků z celé republiky.

Provozní ředitel MBtech Bohemia Stamatios Stamatiadis. Foto: Richard Beneš

„Je to velký den a krok do budoucna nejen pro nás, ale i pro našeho partnera firmu Stihl. V této budově bude asi 70 našich inženýrů vyvíjet nové přístroje vyráběné firmou Stihl. Budou je vyvíjet i testovat. Je to ale jen první krok, který firma Stihl realizovala a do budoucna plánuje další nejen v Plzni, ale i v celém regionu,“ konstatoval Stamatios Stamatiadis, provozní ředitel MBtech Bohemia.

„VTP vznikal před více než deseti lety a byl to velmi odvážný počin. V té době byla myšlenka vědeckotechnických parků v zárodku. Já jsem rád, že město Plzeň, tak jako i v jiných oblastech i tady, bylo vpředu. Věděli jsme co může VTP znamenat. Je to vlastně místo, kde mají sídlo firmy, které se zaměřují na výzkum a na vývoj. Tyto firmy nejsou závislé na tom, jak rychle se mění světový trh ale naopak určují trend,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS). V areálu VTP sídlí podle primátora řada velmi úspěšných firem, které zaměstnávají především pracovníky s vysokoškolským vzděláním z Plzně, zejména pak absolventy ZČU.

Primátor Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

„Je pozoruhodné, že právě v těchto budovách VTP se rodí inovace z oblasti automobilového průmyslu, nebo energetiky, které jsou pak celosvětově úspěšné. Dnes už jsou VTP v řadě měst v ČR, ale ten náš byl nejen jedním z prvních, ale našel velmi úspěšný model. Je to společnost, která nepotřebuje žádné městské provozní dotace, vydělává si sama na svůj provoz. Ale hlavně zde sídlí firmy, které budou znamenat budoucnost našeho města, které budou přinášet trvalé pracovní příležitosti a které svým inovačním potenciálem budou našemu městu dávat obrovskou výhodu v rychle se měnícím globálním světě,“ dodal primátor.

Slavnostní přípitek před novou budovou. Foto: Richard Beneš

Úspěšnost plzeňského VTP v porovnání s dalšími v ČR vyzdvihl i první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO). „Myslím si, že vedení se o tento projekt stará nadstandardně dobře. Zatímco řada jiných podobných parků má ekonomické problémy, my jsme velmi stabilizovaní. Společnost vykazuje dlouhodobě zisk. V tuto chvíli se neuvažuje o dalším rozšiřování VTP, ale pokud bychom našli další vhodnou lokalitu, tak to nemohu vyloučit. Jako město se k tomu hrdě hlásíme a tyto projekty podporujeme,“ zdůraznil Roman Zarzycký.

V nové budově jsou nejen kanceláře, ale i dílny. Foto: Richard Beneš

Společnost VTP funguje už jedenáctým rokem. Patří mezi úspěšné, hospodářsky stabilní a samofinancovatelné subjekty ve stoprocentním vlastnictví města Plzně. Řadí se v tomto směru na čelní místa v oblasti Vědeckotechnických parků v rámci ČR s dlouhodobou obsazeností prostor kolem 97 procent.