Ve výzkumu rakoviny slinivky jsme zamrzli v 70. letech. Brusel musí zabrat!

Pavel Poc

Evropa musí urychleně zintenzivnit výzkum rakoviny slinivky a její léčby. V Bruselu to prosazuje i europoslanec ze západních Čech Pavel Poc (ČSSD). „Když se řekne masový vrah, asi se vám hned nevybaví karcinom slinivky. A přitom právě tento zákeřný a rychlý zabiják je třetí nejčastější příčinou smrti ze všech nádorových onemocnění,“ píše europoslanec na svém webu. Velice těžce se navíc odhaluje.V České republice zemře na rakovinu slinivky okolo dvou tisíc lidí ročně, přes devadesát procent pacientů nepřežije pět let od diagnózy.

Europoslanec Pavel Poc se prevencí a léčbou rakoviny zabývá od roku 2010 na evropské i národní úrovni. Již dlouho se v České republice zasazuje o spuštění populačních preventivních programů  karcinomu tlustého střeva a konečníku, zejména formou adresného zvaní. Účast lidí na preventivních vyšetřeních se díky tomuto programu podstatně zvýšila. „Zatímco karcinomu tlustého střeva se dá tímto účinně předcházet, a to až z 95 procent, v případě slinivky jde o úplně jiný problém,“ konstatuje Pavel Poc. I proto se rozhodl s kolegy zaměřit na další nádorová onemocnění zažívacího traktu, a to především právě rakovinu slinivky.

„Největšími problémy jsou nízké povědomí lidí o tomto onemocnění a kriticky podfinancovaný výzkum. Pouze dvě procenta veškerých financí na výzkum rakoviny jsou zaměřena na slinivku,“ uvádí na webu europoslanec. Není se proto čemu divit, že vyhlídky pacienta, který byl právě diagnostikován tímto onemocněním, jsou v tu samou chvíli už velmi mizivé. „Prakticky jsme v tomto ohledu zamrzli v sedmdesátých letech minulého století, a to je potřeba změnit,“ říká Pavel Poc. Proto podpořil Světový den rakoviny slinivky břišní a v Evropském parlamentu intenzívně pracuje na zařazení tématu na jednání výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.