Ve třech obcích v Plzeňském kraji šli lidé k volebním urnám

Ilustrační foto. Foto: plzen.cz

Nová sedmičlenná zastupitelstva si zvolili v sobotu obyvatelé tří obcí v Plzeňském kraji. Největší zájem o dodatečné volby byl ve Skomelnu na Rokycansku. Volit tam přišlo přes 76 procent voličů. Naopak nejméně lidí dorazilo k velební urnám v Němčovicích na Rokycansku, kde byla účast jen mírně přes 44 procent. A byla to vůbec nejmenší účast ze všech 19 obcí v ČR, kde lidé vybírali nová zastupitelstva. V Horšicích na jižním Plzeňsku volilo 54 procent místních občanů.

Vítězem voleb v Horšicích se stal Vladimír Náprstek, který získal 14,13 procenta. V obci se zhruba 420 obyvateli, se o funkce ucházelo 12 individuálních nezávislých kandidátů bez politické příslušnosti. Dodatečné volby se tam konaly proto, že se na loňské řádné volby v říjnu nepodařilo sestavit kandidátku.

O přízeň voličů ve Skomelnu se ucházela dvě nezávislá sdružení kandidátů. Dodatečné volby se tam konaly kvůli tomu, že se před řádnými komunálními volbami loni v říjnu přihlásili jen tři kandidáti do sedmičlenného zastupitelstva. Volby vyhrálo sdružení Za Skomelno, které získalo 52,71 procenta hlasů a čtyři mandáty, vítězem voleb se stal Robert Boháč. „Skomeláci“ si díky zisku 47,29 procenta hlasů mohli rozdělit zbylá tři místa v zastupitelstvu.

V Němčovicích na Rokycansku přišlo k urnám jen 60 ze 135 voličů. Své zastupitele mohli vybírat z jednoho sdružení nezávislých kandidátů. Nejvíce hlasů, 15,38 procenta, získal Stanislav Kapras. O třetí a čtvrté místo se dělí bývalý dlouholetý starosta obce Karel Ferschmann. V Němčovicích se dodatečné volby konaly proto, že na loňský říjnový řádný termín nepodalo vedení obce včas kandidátní listinu.