Včelaři jsou vítáni v Májině údolí v Kožlanech

Agroenvironmentální vzdělávací centrum

Nové Agroenvironmentální vzdělávací centrum – včelařský areál MÁJA působí v  krásné přírodě u říčky Javornice v Májině údolí v Kožlanech na severním Plzeňsku. Slavnostního otevření, které se konalo pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, se zúčastnila radní Plzeňského kraje pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová.

Spolek MÁJA provozuje Agroenvironmentální vzdělávací centrum, park včelařsky významných rostlin, a ukázkový včelín. Prodává směsi včelařsky významných rostlin a drobné včelařské pomůcky. Vydává vlastní literaturu, pravidelně aktualizuje informace pro své členy i nečleny na webovém portálu, pořádá kursy pro začínající včelaře a zájemce o včelaření a semináře pro včelaře i širokou veřejnost. Provozuje také laboratoř pro analýzy medu.

Důležitou součástí vzdělávacího centra je prostor včelína, kde jsou umístěny úly se včelstvy. V tuto chvíli se už včely chystají na zimu, ale i tak je tam možné včely stále ještě pozorovat. Včelího bodnutí se ale návštěvníci bát nemusejí, do úlů se totiž nahlíží přes sklo. A obavy nemusejí mít ani ti, kteří na návštěvu do Májina údolí vyrazí v sezoně.

 Vzdělávací centrum spolku MÁJA je přístupné nejen včelařům a zájemcům o tuto aktivitu, ale také veřejnosti. Návštěvníci se mohou dozvědět různé zajímavosti o včelách, o jejich funkci a prospěšnosti. Alespoň desetičlenné skupiny se ovšem musí dopředu objednat.