Vánoce známých Plzeňanů/1. díl

ilustrační foto

Jak budou trávit plzeňské osobnosti vánoční sváty? Udržují tradice? Jaká je jejich štědrovečerní večeře i další zajímavosti. Několika známých Plzeňanů jsme se na to zeptali.

Martin Baxa, primátor Plzně:
Pro mě začínají vánoční svátky 23. prosince, kdy budu od 14 hodin nalévat Plzeňanům před katedrálou vánoční punč. Tuto akci jsem zavedl loni a bylo to moc příjemné. Od 24. prosince už si beru volno, určitě budeme svátky trávit s rodiči. Kromě toho, že večeříme kapra se salátem, máme polévku a na oběd kubu, tak krájíme jablka. Snažíme se dodržovat i nějaké ty zvyky.

Václav Berka, vrchní sládek Plzeňského Prazdroje:
Na Štědrý den vstanu a půjdu se projít s pejskem. Doma začne finišování se salátem a pečení kapra. Já bych se neudržel, ochutnával bych, a pak bych večer neviděl zlaté prasátko. Až se projdu, tak si dám nějaké plzeňské pivo a pak se budu těšit na Ježíška. Určitě budeme chvíli doma a pak se pojedeme podívat na Šumavu, nějaký den strávíme na chalupě a věřím, že to bude báječné.

Josef Bernard (ČSSD), hejtman Plzeňského kraje:
Letošní vánoční svátky budeme trávit netradičně. Jedeme do Paříže, kde nás čeká několik kulturních zážitků. Máme vstupenky na Eiffelovu věž, podařilo se nám zajistit vstupenky do muzea Louvre, kde je mimořádná retrospektivní výstava k letošnímu 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho. Na tyto vstupenky se čeká dva měsíce. A navštívíme také Muzeum Orsay, kde je velká expozice impresionistů.

Jonáš Forejtek, tenista:
Už začínám přípravu na novou sezónu. Kde ještě budu trávit Vánoce přesně nevím, pravděpodobně ale v Plzni. Na Silvestra pak odjíždíme do Špindlerova Mlýna.