Vánoce v českých domácnostech: převažuje živý stromek a kapr

ilustrační foto

Ohledně dvou neoddělitelných součástí Vánoc jsou Češi konzervativní. Nástup umělých stromečků a ústup smaženého kapra se tak koná jen v omezené míře. Klasika v podobě vonícího vánočního stromku a kapra vyloveného z kádě na ulici u nás zůstává nezměněna.

Průzkum pojišťovny Generali ukázal, že stromkem z lesa či plantáže si o Vánoce ozdobí 58 procent domácností v Česku. Nejčastěji se bude zdobit smrk (26 %), jedlička (23 %) a s velkým odstupem borovice (9 %). Umělý stromek z krabice vyndá 39 procent obyvatel Česka. Nejčastěji zástupci nejstarší generace X, konkrétně ve 42 procentech případů.

Průzkum se zaměřil i na vánoční tabuli. Na ní stále kraluje smažený kapr, kterého si dá 65 procent Čechů. Následuje duo řízků. Kuřecí si dá 38 procent a vepřový 24 procent Čechů. Z pohledu jednotlivých generací má nejmenší zájem o smaženého kapra ta nejmladší – generace Z, jejíž zástupci si ho dají v 58 procentech případů (generace X v 65 %, generace Y v 69 %). Poměrně zřídka se na českých vánočních stolech objevuje rybí polévka, která se bude servírovat jen v osmnácti procentech domácností. Její obliba je napříč generacemi prakticky stejná. Co se ale mezigeneračně liší, je vztah Čechů k vinné klobáse, kterou si dá 22 procent Čechů generace X, ale jen dvanáct procent zástupců generace Z.