Valenta preferuje vládu spíš s podporou Okamury, než koalici ANO s ČSSD

Jiří Valenta je lídrem KSČM pro krajské volby. Foto: facebook Jiří Valenta

Spolupráci s Okamurovou SPD na vládě vidí plzeňský poslanec Jiří Valenta stabilnější, než tandem ANO a ČSSD podporovaný komunisty. „Po tom, co politicky nyní předvádějí vyjednavači sociální demokracie, vidím spolupráci zmíněných tří subjektů za poměrně problematickou a tedy do budoucna snad i málo efektivní,“ řekl pro server parlamentnilisty.cz.

Valentovi se nelíbí způsob dojednávání koaliční vlády ze strany sociální demokracie. „Po tom, co jako nejsilnější vládní strana ne/vykonala v minulém volebním období, a proto spadla z počtu 50 poslanců na 15, by měla být mnohem pokornější a také mnohem více respektovat výsledky sněmovních voleb,“ prohlásil. „Budu mluvit čistě za sebe. Po tom, co politicky nyní předvádějí vyjednavači sociální demokracie, vidím spolupráci zmíněných tří subjektů za poměrně problematickou a tedy do budoucna snad i málo efektivní. Domníval jsem se, možná až naivně, že KSČM a ČSSD by společně mohly být vhodnou pojistkou vlády, která bude pod kuratelou ANO. Ovšem nyní mně to připadá, že se bude muset spíše hlídat ČSSD, aby dále nepokračovala v exekutivním řízení země vyděračským způsobem, a to přesně takovým, jaký předvádí nyní,“ řekl.

„Spolupráci s SPD bych tedy viděl jako stabilnější, ovšem ani zde bychom se některým názorovým střetům jistě nevyhnuli,“ konstatuje poslanec. „To ale v politických systémech, kde je prakticky nereálné, aby kandidující strana získala přes 50 procent voličů, bývá zcela přirozeným průvodním jevem. Také bych řekl, že SPD plní o trochu více politické dohody, bez kterých to často při řízení země, ať již v zákonodárném či exekutivním sektoru politické moci, nejde,“ dodal Jiří Valenta.