Váleční veteráni opět dostali Plzeňany do varu, městem projel Convoy of Liberty

V čele Convoy of Liberty jel na stíhači tanků veterán George Thompson. Foto: Richard Beneš

Zlatým hřebem Slavností svobody byla i tentokrát přehlídka téměř 300 kusů historické i současné vojenské techniky Convoy of Liberty. Klatovskou třídu od Sukovy ulice až do centra i přes chladné počasí lemovalo 17 tisíc nadšených diváků s českými, americkými a belgickými vlaječkami v rukou. Nad hlavou jim nejprve proletěly dvě stíhačky Gripen Armády ČR a historické cvičné americké letouny Harvard. Potom už majestátně přijel v čele konvoje stíhač tanků M36 Jackson. Na vlastní žádost do stroje usedl čtyřiadevadesátiletý americký veterán George Thompson, který si velkolepou jízdu náležitě užíval.

Foto: Richard Beneš

Postupně po Klatovské třídě projeli v historických vozech i další američtí a belgičtí veteráni, kteří se zúčastnili osvobozování Plzně před 74 lety. Letos opět přijeli i s rodinnými příslušníky a od diváků si vysloužili nadšené ovace. Přihlížející z vozidel zdravili američtí veteráni George Thompson z 16. obrněné divize, Earl Ingram, Herman Geist a James Duncan z 2. pěší divize americké armády, Richard Pieper a Fremont Gruss z 97. pěší divize. Nechyběli ani belgičtí veteráni Louis Gihoul, Hubert Rauw, Valère Gustin a Michel Gilain.

V konvoji jel na jednom z jeepů i vnuk generála Pattona George Patton Waters. Foto: Richard Beneš

V konvoji jel na jednom z jeepů i vnuk generála Pattona George Patton Waters a Luc Rensonnet, syn již zesnulého velitele belgického 17. dělostřeleckého pluku. V konvoji ovšem nechyběli ani čeští veteráni, Josef Švarc z Československé samostatné obrněné brigády a přímý účastník obléhání francouzského přístavu Dunkerque v roce 1944, a také Tomáš Lom, příslušník 311. bombardovací perutě RAF.

Foto: Richard Beneš

V koloně projelo přes 260 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. Diváci mohli vidět například tank M36 Jackson, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge, Bedford, Austin Tilly a mnoho dalších. Konvoj sledovali z balkonu Velkého divadla Divadla Josefa Kajetána Tyla plzeňský primátor Martin Baxa a řada dalších hostů. Podívanou si nenechali ujít ani členové švédské metalové skupiny Sabaton v čele s frontmanem s českými kořeny Joakimem Brodénem. Sobotní vystoupení kultovní metalové kapely v nabitém lochotínském amfiteátru bylo součástí Slavností svobody.

Někteří veteráni si na náměstí Republiky také zatančili. Foto: Richard Beneš

Po dojezdu některých vozů z konvoje na náměstí Republiky lidé s veterány živě besedovali, pořizovali společné fotografie, nechávali si podepisovat různé předměty a knihy. Mnozí veteránům se slzami v očích děkovali za osvobození města. Dva z veteránů si dokonce zatančili s dívkami v krojích. Účastníci konvoje zase využili zastávku k tomu, aby se na náměstí občerstvili plzeňským pivem.

Veterán Earl Ingram ani letos v konvoji nechyběl. Foto: Richard Beneš

Slavnosti svobody pokračují až do pondělí 6. května. Vyvrcholí pietním aktem u památníku Díky, Ameriko v pondělí od 16 hodin.

Více fotek z akce najdete v naší fotogalerii.