Válečné veterány přivítali na oslavách osvobození v Holýšově

Veteráni se v Holýšově setkali i s nejmenšími obyvateli. Foto: Pavlína Polatová

Válečné veterány, kteří se v roce 1945 podíleli na osvobození přivítalo už ve čtvrtek město Holýšov. Belgičtí vojáci ze 17. střeleckého pluku se na konci války připojili ke spojeneckým armádám osvobozujícím Evropu. Právě v Holýšově bylo tehdy zřízeno velitelské stanoviště. Letos už po pětadvacáté tam nechyběl na oslavách jeden z pamětníků, belgický válečný veterán Louis Gihoul.

„V první řadě to byla veliká radost z toho, že jsme tady ve spřátelené zemi a z toho, že můžeme osvobodit lidi, kteří trpěli stejně tak jako my. Podíleli jsme se tady na osvobození ženského zajateckého tábora,“ vzpomínal na osvobození Louis Gihoul.

Belgický veterán Louis Gihoul je v Holýšově legendou. Foto: Pavlína Polatová

Veterány ze 17. střeleckého pluku čekalo na radnici v Holýšově vřelé přijetí. Hosté předali zástupců radnice standartu svého praporu. Jak sami řekli, scházejí se kvůli svému věku čím dál méně a prapor chtějí věnovat právě městu Holýšovu. Belgičtí hosté si prohlédli Dům dějin Holýšovska. V něm jsou vystaveny i části osobní vojenské výstroje a vybavení, které muzeu věnovali sami veteráni. O pravosti předmětů svědčí i autentické jmenovky válečníků. „Je tady především můj osobní vak, motyčka a věnoval jsem muzeu také svoji helmu a boty,“ řekl Louis Gihoul.

Slavnosti osvobození v Holýšově. Foto: Pavlína Polatová

Veteráni se pak se svými hostiteli vypravili k památníku, který je připomínkou nedalekého zajateckého tábora.