Václav Votava se vzdal mandátu krajského zastupitele i postu šéfa finančního výboru

Václav Votava zřejmě zamíří do Sněmovny. Foto: Richard Beneš

Na svůj post uvolněného předsedy Finančního výboru Zastupitelstva Plzeňského kraje rezignoval na pondělním jednání zastupitelstva Václav Votava (ČSSD). Zároveň se Votava, který je starostou Stříbra, po více než deseti letech vzdal i mandátu zastupitele. Důvod? Pokud poslanec Milan Chovanec složí svůj poslanecký mandát, což avizoval na nedávné krajské konferenci ČSSD, měl by ho nahradit ve Sněmovně právě Václav Votava. Podle svých slov zatím není úplně na 100 procent rozhodnutý, ale aktuální kroky nasvědčují tomu, že by se měl vrátit do Sněmovny, kde působil 15 let.

„Nechci kumulovat funkce. Pokud Milan Chovanec odstoupí, vážně budu uvažovat o tom, jestli ten mandát vzít po něm. Na sto procent rozhodnutý ještě nejsem, ale blíží se to k tomu,“ řekl novinářům na jednání zastupitelstva Votava. Doplnil, že svůj případný návrat do Sněmovny podmiňuje členstvím v parlamentním rozpočtovém výboru, kde dříve působil ve funkci jeho předsedy.

„Myslím si, že za ta léta trochu veřejným financím rozumím a byl bych tam platným člene. Pokud bych se neměl stát členem rozpočtového výboru, velmi bych se rozmýšlel, zda přijmout poslanecký mandát v případě Chovancovy rezignace. Svého stranického předsedu Jana Hamáčka o své podmínce Votava předem informoval a ten ji akceptoval. I nadále by chtěl zůstat Starostou Stříbra chce zůstat.

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec od začátku nesouhlasil s účastí sociálních demokratů ve vládě s hnutím ANO. Byl velkým kritikem této vládní koalice. Stejným kritikem je ovšem i Votava. Je pravda, že jsem hlasoval proti tomu, aby šla sociální demokracie do vlády, protože si myslím, že jsme měli zůstat v opozici a pracovat na tom, abychom se z té šlamastyky dostali. Nicméně proběhlo ve straně referendum, já respektuji rozhodnutí členské základny. Na mém postoji, že jsme neměli vstupovat do vlády, se nic nezměnilo,“ zdůraznil Votava.

Na postu předsedy finančního výboru vystřídá Votavu zastupitel Jan Látka (ČSSD), který až doposud vedl v rámci krajského zastupitelstva Výbor pro regionální rozvoj a fondy EU. Toho zase nahradí zastupitelka Světlana Budková (ČSSD).