Václav Vorlíček slaví narozeniny na zámku Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Za účasti známých osobností českého filmu, a samozřejmě jednoho z nejvýznamnějších režisérů české kinematografie Václava Vorlíčka, proběhne v sobotu 9. června od 15 hodin na Státním hradě a zámku Horšovský Týn kulturní odpoledne při příležitosti režisérových 88. narozenin. V rámci události dojde i ke slavnostnímu přejmenování zámeckého kina na Zámecké kino Václava Vorlíčka.

„Svou účast nám již potvrdili mnohé známé osobnosti českého filmu, mezi nimiž je například Jan Kraus, dále Jana Nagyová, představitelka filmové Arabely, syn herce Vlastimila Brodského Marek Brodský, herečka Jaroslava Kretschmerová, kterou diváci znají například z filmových sérií Slunce seno, dále Libuše Švormová, Ivana Chýlková a mnozí další,“ informuje kastelán Státního hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský.

V rámci doprovodného programu se návštěvníkům představí komorní orchestr Melodyšejkr při ZUŠ Horšovský Týn, nebo například dětský pěvecký sbor Hlásek ZUŠ Přeštice. Akce potrvá až do večerních hodin, na jejím závěru proběhne slavnostní otevření nově přejmenovaného Zámeckého kina Václava Vorlíčka.

Václav Vorlíček je jedním z nejúspěšnějších českých filmových režisérů a scénáristů. Během své kariéry nejčastěji spolupracoval se spisovatelem a scénáristou Milošem Macourkem a natočil řadu pohádek, které dodnes oslovují mnohé dětské i dospělé diváky. Jsou jimi například Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny nebo dnes již legendární seriály Rumburak a Arabela. V roce 2017 získal čestnou cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu za celoživotní dílo.