V šumavských Vatěticích vysvětili novou kapli

Nově postavená vatětická kaple

Vatětice jsou vesnička vzdálená pouhé tři kilometry od šumavského Mouřence. Až do první poloviny 20. století byly obcí, pod kterou patřily Nové Městečko, Annín, Mouřenec i další. V posledních desetiletích ale celá vesnice téměř zmizela. Polorozpadlé domy, téměř žádní obyvatelé. Takový byl obraz Vatětic až do nedávné doby.

fotografie Vladimíra Holého(Muzeum Šumavy Sušice,1953)

Před několika lety vatětické pozemky koupil Jakub Vinčálek z Prahy a rozhodl se alespoň některé budovy obnovit. Začal za komunismu zbořenou kaplí. Poměrně velikou kamennou stavbu letos po třech letech dokončil a v neděli 17. září kapli Panny Marie Bolestné požehnal světící biskup českobudějovický Mons. Pavel Posád. Kaple má věž pro zvon, malou kruchtu pro zpěváky a pojme zhruba dvacet lidí.

„Dílo, které na svém pozemku a za své peníze pan Vinčálek s rodinou vytvořil, se podařilo a je opravdu krásné. Přijďte se podívat. Více takových Vinčálků!,“ dodal Lukáš Milota, předseda spolku Přátelé Mouřence z Annína.

Mouřenec a Vatětice se akcí připojili ke Dnům evropského dědictví, tedy celoevropské akci, která připomíná odkaz našich předků.