V Plzni začíná Move in station 2016: Tak trochu jiné divadlo

foto: Johan

Svým příběhem naprav svět! Již po jedenácté otvíráme plzeňskému publiku svátek hledačského a experimentujícího divadla, festival Move in Station, který se koná od 12. do 18. dubna 2016. V pěti festivalových dnech zakusíte setkání s různými podobami současného divadla, které vzniká v nezávislých produkcích. Každý rok prochází celým festivalem společný motiv, tím letošním bude vyprávění, promluva, monolog, osobní příběh s osobním ručením za realitu, za proměnu světa.

Všechna letošní představení festivalu Move in Station jsou osobitými adaptacemi monologických původně literárních sdělení, jichž se ujali tvůrci z různých zákoutí performing arts. Univerzální divadelní prostor obnovené Moving Station / Hemžící se zastávky tak může být i pro vás místem setkání s výsostnou jevištní interpretací výjimečného valícího se monologu polské spisovatelské hvězdy Doroty Maslowské (Den bez Rusáka – Divadlo X10 z pražských Strašnic). O silný literární text se opírá také Třetí lež vzniklá v produkci Meet Factory, dramaturg Matěj Samec působivě připravil spolu s režisérem Alešem Čermákem prostor Agoty Kristof pro suverénní herecký výkon Jakuba Gottwalda. Tradičně nebude chybět na Jižním předměstí ani fyzické divadlo. Přímo v Moving Station vznikala inscenace Vypravěč (podle příběhu Atiqa Rahimi Kámen trpělivosti) performerky Cecile da Costa souboru Spitfire Company. S dotekem nového cirkusu můžete počítat v představení Mimo provoz v podání mezinárodní skupiny výborných mladých performerů (Eliška Brtnická, Stéphanie N´Duhirahe, Florent Golfier a Adam Joura). Vyhraněnou scénickou akcí jsou také Zlámaná slova (Broken words) – drsná poezie čínského disidenta Liao Ivua v přednesu Pavla Zajíčka (např. DG 307) v souzvuku s hudbou Tomáše Vtípila a videoartové stopy Petry Bučkové.

Cílem festivalu Move in Station! není jen prezentovat divadlo, ale také potkat se s tvůrci, najít příležitost poznat se, dozvědět se o sobě, o dílech a cestách a proto i letos počítáme s diskusemi diváků s performery a tvůrci nabízených děl. I to je náš příspěvek k hlavnímu letošnímu tématu, k vyprávění.

Na festival je také možnost zakoupit permanentku zahrnující všechna představení. Jednotlivá představení zakoupíte v předprodeji na GoOut. Podrobný program najdete zde.