V Plzni začal 32. ročník filmového festivalu Finále

foto: Finále Plzeň

V Měšťanské besedě dnes začal 32. ročník Finále Plzeň, přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů. Festival potrvá na pěti místech v Plzni do úterý 16. dubna a zahájilo ho promítání dokumentu Cesta jako žádná ze sta o dvou mladých cestovatelích, Lukáši Sochovi a Tomáši Vaňourkovi, kteří se vydali na výpravu po stopách euroasijské cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

foto: Finále Plzeň

Finále letos nabídne 124 projekcí. Soutěžit o Zlatého ledňáčka jich bude 35 v pěti kategoriích. Některé projekce byly vyprodány hned na začátku prodeje, organizátoři museli už před zahájením festivalu přidávat řadu představení. „Už před začátkem festivalu bylo prodáno více vstupenek, než tomu bylo loni za celou dobu,“ potvrdila obrovský zájem mluvčí festivalu Martina Kurfirstová. Zatímco loni přehlídku navštívilo rekordních 13 500 diváků, v letošním roce se předpokládá dvojnásobný nárůst.

Návštěvníci festivalu mohou vidět celkem 12 premiér či předpremiér. Například bratři Cabanové v premiéře představí svůj experimentální dokument Panovnice o Marii Terezii. V české premiéře diváci uvidí francouzský historický film Edmond, který se natáčel v plzeňském Velkém divadle. Vidět se v něm může až 150 Plzeňanů.

Do Plzně se chystá také početná skupina známých tváří. V Měšťanské besedě tak budete moci potkat například Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Mádla, Ivanu Chýlkovou, Václava Marhoula či Václava Neužila. Průvodci festivalem a moderátory jsou podruhé za sebou herci Jan Cina a Petr Vančura.