V Plzni si posvítili na budoucnost. Konal se tu největší veletrh vzdělávání a práce v kraji

foto: V. Čermák

Největší veletrh vzdělávání a práce v Plzeňském kraji Posviť si na budoucnost se konal 9. a 10. listopadu v areálu DEPO2015 v Plzni. Na návštěvníky čekaly desítky organizací, mezi vystavovateli nechyběli zástupci středních škol, univerzit a významných zaměstnavatelů v regionu. Na realizaci akce, jež získala prestižní Národní cenu kariérového poradenství 2018 za regionální systém v podpoře volby vzdělávací a profesní dráhy žáků, se kromě města Plzně podílely Regionální hospodářská komora Plzeňského kraje, Infokariéra, Úřad práce ČR – krajská pobočka v Plzni, Plzeňský kraj a CzechInvest.

Moderátorská dvojice Martina Malíková a Marcel Gondorčín zahájila festival v pátek těsně po 9. hodině. Na festivalu se lidé dozvěděli informace a novinky z oblasti vzdělávání. Školy představily obory, které nabízejí, žákům a studentům, kteří váhají ve volbě povolání, pomohli kariéroví poradci, nechyběly novinky pro pedagogy nebo atraktivní představení vystavovatelů z řad soukromého sektoru. Součástí festivalu byly zajímavé ukázky, interaktivní expozice a workshopy určené pro děti, rodiče i pedagogy.

Hned první den v pátek čekal návštěvníky velice bohatý program, velký zájem byl například o využití internetu pro volbu povolání, 3D vizualizace v programu Rhino, využití dronů v praxi, ukázka nástrojů pro začínající hackery, workshop animace na grafickém tabletu. Zajímavé byly i přednášky na témata Výuka podnikavosti na školách, Za studiem a prací do Evropy, Vybudování firmy, Potřeba radikální změny ve vzdělávání, Překážky v prvním byznysu a související workshop Podnikni to! V průběhu dopoledne se uskutečnilo i zasedání Krajského parlamentu dětí a mládeže Plzeňského kraje (neveřejné v Atelieru) pod patronací Střediska volného času Radovánek.

V rámci slavnostního zahájení byly vyhlášeny i výsledky soutěže o zpracování nejlepšího videa, a to v kategorii uměleckého videa, zde zvítězili žáci SSUPS Zámeček, a v kategorii nejlepšího informačního videa, zde zvítězili žáci SPŠE Plzeň.

Vyhlášenbyly i výsledky soutěže o střední školu doporučenou zaměstnavateli za rok 2018. Na základě hlasování firem bylo toto pořadí:
1. SSUPŠ Zámeček
2. Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeňské
3. Střední průmyslová škola strojnická a SOŠ profesora Švejcara Plzeň.

Více fotek z akce najdete zde.