V Plzni se dávalo zimě sbohem. Naopak se přivítalo jaro

foto: V. Čermák

Zima už definitivně skončila. V pátek dopoledne ji vyhnali lidé z Plzně pryč a průvodem a lidovými písničkami oficiálně přivítali jaro.

Tradice vynášení „Morany“ je od pradávna jedním z nejpoutavějších a nejvýznamnějších výročních zvyků, symbolizujících odchod zimy a příchod jara. Zima, personifikovaná do podoby „Smrti“, bývala na tzv. Smrtnou neděli, tj. pátou neděli postní, podle tradice „chytána“ plzeňskými děvčaty, která ji pak za zpěvu písní odnesla k řece a poté (až do návratu zimy na svátek sv. Martina) „sprovodila ze světa“. Zpět do města se děvčata vracela obvykle s tzv. „Lítem“ – listnatým stromkem či svazkem větviček, ozdobeným pentlemi a vyfouknutými vajíčky (tzv. „vejdumky“). Vynášení Morany bývalo obvykle spojeno také s koledou.

Na nádvoří Národopisného muzea Plzeňska zahájil tuto už tradiční slavnost v pátek dopoledne jeho vedoucí Michal Chmelenský. Na účastníky čekala ochutnávka pučálky, starodávného hrachového pokrmu. Ve vnitřních prostorách Konírny Chotěšovského domu se uskutečnilo vystoupení Kroužku lidových tanců BOLEVÁČEK působícího při Bolevecké základní škole Plzeň pod vedením Věry Řežábové, která vede už 13. ročník dětí. Na nádvoří Národopisného muzea se uskutečnilo vystoupení muziky Dětského folklorního souboru MLADINKA pod vedením Jaroslavy Smolové.

Pak se všichni účastníci této slavnosti vydali na trasu tradičního průvodu z Národopisného muzea Plzeňska z náměstí Republiky Dřevěnou ulicí, dále Křižíkovými sady, Pallovou ulicí, Štruncovými sady podél Sokolovny a náplavky pod silničním mostem přes Radbuzu až k mostu U Jána. Morana byla v pořádku donesena, odstrojena, zapálena a shozena z mostu do řeky Radbuzy.

Zpět do centra na náměstí Republiky se průvod vrátil podle tradice s tzv. „Lítem“ – listnatým stromkem a svazky větviček, ozdobeným pentlemi. Pro děti byla připravena malá „lítečka“ a koleda před Gerlachovským domem.

Více fotek můžete najít v naší fotogalerii.