V Plzni se předvedou nejlepší žáci baletních škol od nás i ze zahraničí

Balet Gala 2017

Už pojedenácté se do Plzně sjedou žáci baletních škol a mladí neprofesionální tanečníci. V rámci slavnostního večera Balet Gala ukáží to nejlepší, co současný klasický balet v kategoriích dětí a mládeže nabízí. K vidění budou choreografie vítězů a laureátů baletních soutěží. Tato ojedinělá plzeňská přehlídka je ale nesoutěžní a děti tak mohou tančit jen pro radost, navíc se zázemím velké profesionální scény. Inspirací pro ně bude i vystoupení sólistů Národního divadla v Brně a držitelů významných ocenění Ivony Jeličové, která svoji sólovou kariéru začala právě v plzeňském divadle, a Bělorusa Uladzimira Ivanoua. Balet Gala se koná ve Velkém divadle v sobotu od 18 hodin.

Mezinárodní přehlídka Balet Gala je jedinečnou akcí svého druhu nejen v ČR, ale i v rámci Evropy. Kromě českých baletních škol vystoupí letos i školy z Polska a Německa.

„Pro letošní 11. ročník se nám podařilo sestavit velmi atraktivní program, složený ze sólových i sborových vystoupení. Úroveň všech vystupujících je opravdu vysoká a i ti nejmladší, kterým je šest let, předvádějí mimořádné výkony,“ zve Šárka Ženíšková z pořádajícího plzeňského spolku Balet, který stojí za přehlídkou od jejího zrodu. Spolek založila v roce 2007 Bohumila Mejcharová, tanečnice, která působila 26 let v baletním souboru Divadla J. K. Tyla. Kromě přehlídky Balet Gala spolek provozuje i baletní školičku Střevíček a od roku 2015 pořádá každoročně na jaře také amatérskou soutěž v klasickém baletu Plzeňský střevíček.

Od roku 2013 jsou ke každému ročníku přehlídky Balet Gala organizovány taneční workshopy, kterých se mohou účastnit i zájemci z dalších tanečních škol. Letos se uskuteční v neděli 4. listopadu v prostorách FIT DANCE ART. Nebude chybět moderní a klasický balet a jednu taneční dílnu přislíbil vést host, polský pedagog Henryk Jeż (Ballet School im. R. Turczynowicza in Warszawa). Dalšími lektory budou pro kategorii klasický balet začátečníci Andronika Tarkošová a pro moderní balet/contemporary Miroslav Suda. Oba jsou členové souboru Divadla J. K. Tyla.