V Plzni se otevřela výstava o plzeňských válečných pilotech

foto: V. Čermák

Ve vstupní hale Pedagogické fakulty ZČU ve Veleslavínově ulici uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy s názvem Plzeňští letci v boji proti nacismu. Výstava potrvá do 30. dubna.

Jeden z hlavních organizátorů výstavy a bývalý předseda Aeroklubu Plzeň Letkov Miroslav Neumann v rámci svého úvodního vystoupení přivítal děkana Fakulty pedagogické ZČU Miroslava Randu, spoluautora výstavy a místopředsedu z.s. Letci Plzeň – Český svaz letectví Ladislava Vitíka, předsedu Leteckého historického klubu generála Jana Romana Irvinga Plzeň Václava Tomana, předsedu Aeroklubu Plzeň – Letkov Romana Lanzendorfa a zástupce vedoucí Katedry historie Fakulty pedagogické ZČU a hlavního pořadatele výstavy Miroslava Breitfeldera.

Přítomná byla i řada dalších významných osobnosti, Iveta Irvingová, dcera generála Jana R. Irvinga, spoluautor výstavy a fotograf Jiří Plzák, vedoucí Katedry historie Fakulty pedagogické ZČU Naděžda Morávková, známý plzeňský historik Jan Kumpera a další.

Všichni shodně upozornili na nutnost připomínat 15. březen 1939 v jeho historických souvislostech i hrdinství plzeňských letců, kteří se nevzdali a vydali se bojovat proti nacismu mimo svou vlast, a to poté, kdy motorizované jednotky německého wehrmachtu obsadili všechny klíčové body ve městě, včetně tří letišť a začali zabírat budovy pro svá velitelství a úřady. Majetek letectva Československé armády na letišti Plzeň-Skvrňany, Západočeského aeroklubu na letišti Plzeň-Bory a Masarykovo letecké ligy v Koterově Němci zkonfiskovali. Letiště Bory, Skvrňany i Koterov používali pro svoji výcvikovou činnost i k letecké obraně Škodovky. Čechům létání zakázali. Zničili i rozsáhlý archiv aeroklubu.

Další fotografie najdete zde.

Řada letců československého letectva i členů aeroklubu se v době války zapojila do domácího i zahraničního odboje. Létali ve francouzském a britském letectvu i v SSSR. Mnozí boj za svobodu zaplatili životem. O všech 69 vypráví medailonky na jednotlivých panelech výstavy. Ti, kteří se vrátili, byla jich pouze polovina, si svobodného života v osvobozené vlasti dlouho neužili. Po únoru 1948 byli vyhozeni z armády, pronásledováni a sháněli jen podřadná zaměstnání. Někteří utekli před pronásledováním za hranice.

Aeroklub Plzeň-Letkov byl po válce velkým nasazením členů obnoven ale též se dostal do problémů po roce 1948, kdy byla vyloučena řada jeho členů, protože se nelíbili komunistům. V současnosti Aeroklub Plzeň-Letkov navazuje na bohatou předválečnou i poválečnou činnost Západočeského aeroklubu a ve spolupráci s Českým svazem letectví a s Leteckým historickým klubem Plzeň se stará o zachování leteckých tradic a výchovu mladých pilotů.