V Plzni se narodil lemur kata. Říkají mu Péťa

foto: Jaroslav Vogeltanz

Zoo Plzeň se pochlubila dalším mládětem. Po třinácté odchovala zahrada malého lemura kata. 15. března se samičce Kely narodil potomek, zatím provizorně pojmenovaný Péťa. Křtiny ještě neměl, oznámil Martin Vobruba, tiskový mluvčí Zoo Plzeň.

„Lemuři kata patří mezi nejznámější druhy na Zemi díky svému vzhledu. Jsou i nejčastěji zastoupeným druhem lemura v zoologických zahradách. V Plzni dělají společnost třinácti želvám obrovským, které jsou mimochodem největší vystavenou želví skupinou v ČR,“ říká Martin Vobruba.

Lemur kata žije na Madagaskaru. Živí se listím, trávou, kůrou nebo plody stromů. Váží kolem tří a půl kilogramu a dosahuje délky těla 45 centimetrů. Samice jsou březí 136 dní a mají jedno nebo dvě mláďata. „Lemur kata má pachové žlázy na předloktí, často je olizuje a parfémuje si ocas, který při tom legračně protahuje mezi předními končetinami,“ doplňuje Vobruba. Lemuři žijí v tlupách až  o dvaceti  jedincích. Skupina obývá území kolem osmi hektarů. Za den nachodí až jeden kilometr a velmi rádi se sluní.