V Plzni se budou číst jména obětí holocaustu

ilustrační/foto: Město Plzeň

Plzeň se 2. května připojí k veřejnému čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Akce ve své čtrnáctileté historii vychází z konceptu významného vzpomínání na oběti holocaustu – šoa a uskuteční se v 21 městech České republiky. Dvouhodinové nepřetržité čtení jmen začne ve 14 hodin ve Smetanových sadech U Branky. Záštitu nad akcí přijali velvyslanec státu Izrael v ČR J. E. Daniel Meron, ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček a v Plzni také primátor Martin Baxa.

Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. Zapojit se do čtení jmen obětí může každý. „Akce je určena široké veřejnosti. Hojně se do čtení jmen zapojují nejen pamětníci a přeživší koncentračních táborů a jejich potomci, ale též mladí lidé, někdy i celé školní skupiny. Velice nás těší, že se každý rok k veřejnému čtení přidávají další města. Nově jsou to Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice,“ sděluje Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Letos Seznamy na čtení jmen vycházejí z databáze obětí, která je dostupná na portálu www.holocaust.cz a kterou vytvořil a spravuje Institut Terezínské iniciativy.

Veřejné čtení jmen probíhá v Praze každoročně od roku 2006. V roce 2014 se akce začala rozšiřovat i do dalších měst. Jedním z prvních bylo Brno. V témže roce se začala číst i jména lidí, kteří byli zavražděni pro svůj romský původ. Rozšiřování Veřejného čtení jmen obětí do dalších měst je výsledkem aktivity tamních pořadatelů. Ať už to jsou židovské obce, městské úřady, místní muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci. Ve většině míst navazuje tato akce na stávající projekty. V jednotlivých městech jsou čtena také jména obětí z daného regionu. Posledním městem, které se akci letos připojilo, jsou Poděbrady, kde budou jména obětí číst studenti zdejších škol. Akce zde bude zakončena sázením růže na paměť obětí studenty Hotelové školy.