V Plzni na Palackého náměstí visí Putin

Občanské sdružení Téma dne ve spolupráci s Karlem Zachem umístilo v Plzni na domu na Palackého náměstí plakát satirizující prezidenta Putina, jakožto oceněného největšími světovými diktaturami a pokračuje tak v umísťování plakátu po českých městech. Sdružení se tak snaží upozornit na sílící postup ruské diktatury směrem do Evropy. Ruská federace anexí Krymu zásadně porušila normy mezinárodního práva, a přestože tento krok maskuje humanitární pomocí tamním Rusům, je zřejmé, že jde o jednoznačnou agresi vůči suverenitě cizího státu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nyní Rusko postupuje stejně na východě Ukrajině, kam vyslalo své vojáky, vydávané za civilisty napadeného státu. Ti destabilizují situaci teroristickými aktivitami a snaží se získat na svou stranu část obyvatelstva. Nejde o žádnou domobranu, území Ukrajiny napadli ruští vojáci speciálních jednotek, kteří tak připravují půdu pro vstup těžké techniky ruských vojsk. „De facto se jedná o otevřené vyhlášení války Ukrajině,“ říká Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne. „Nynější ruská agrese má jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států. V případě Putina se tyto argumenty objevují také, ale až po okupaci cizího státního území,“ dodává Kurka.

Plakát s Putinem se objevil již v řadě českých měst, např. Liberci, Mladé Boleslavi či nedávno v Sokolově. Načasování umístění v Plzni souvisí se Slavnostmi svobody, které připomínají hrdinný postup amerických vojsk osvobozujících Evropu od nacistického sevření. Téma dne se tak snaží apelovat na veřejnost a zodpovědné politiky, aby současné ruské nebezpečí začali brát vážně a podnikli adekvátní kroky, které ruský postup zastaví. „Nyní se bojuje o svobodnou Ukrajinu, zítra to už může být o Slovensko, Polsko nebo Pobaltí. V Plzni slavíme osvobození Američany. Nedopusťme, aby se obdobné nebezpečí rozvinulo do rozměrů jako to nacistické před 75 lety,“ uzavírá Kurka.