V Plzni jsem zažil spoustu velkých zápasů, vzpomíná Miloš Říha

Před lety do Plzně jezdíval jako hokejový útočník Vítkovic či Zlína, později jako trenér Pardubic, Karlových Varů nebo Sparty. Na konci března sem Miloš Říha zavítal už jako kouč českého národního týmu. Společně se dvěma reprezentanty, obráncem Janem Kolářem a útočníkem Tomášem Zohornou, založili speciální várku piva Pilsner Urquell. Ta je určena pro květnové mistrovství světa na Slovensku. A pokud by se splnila všechna přání, pak především na oslavu českého úspěchu.

„K našemu národu pivo patří. A v dobré míře a v pravý moment samozřejmě patří i k hokeji. A i když se druhý den hraje, jedno malé jako prášek na spaní je ideální,“ řekl při prohlídce plzeňského Prazdroje 60letý Miloš Říha.

Jaký je vlastně váš vztah k pivu?
Sám pocházím z Přerova, kde je menší pivovar a v jednu dobu jsem byl jeho tváří. Z toho plyne, že ten vztah je určitě kladný. A co se týká plzeňského Prazdroje, je to nejlepší pivo na světě s ohromnou historií. Nevím o nikom, komu by nechutnalo.

Hráči občas před trenéry na pivo utíkají, teď jste v opačné pozici. Jste typem kouče, který hokejisty hodně hlídá?
Nejsem z těch, kdo by by chodil po restauracích a hledal je. Ono jich je tolik, že byste je stejně nenašel. (smích) Hráči jsou profesionálové. V národním týmu máme samozřejmě nastavená pravidla. A tohle platí i v klubech. Česko je s pivní kulturou spojené. Když je po dobrém výkonu nebo přijde v soutěži pauza a trenéři s tím nemají problém, je dobře, když si kluci udělají společnou večeři a dají si k tomu pár piv. V dobré míře a v pravý moment to špatné není. A i během sezony, jedno malé pivo jako prášek na spaní je ideální.

Do Plzně jste jezdil jako hráči, později jako trenér. Jaké máte vzpomínky?
Hlavně s Pardubicemi jsme tady odehráli spoustu vynikajících zápasů, kdy jsem stál na lavičce. Vždycky tady bylo hodně bouřlivé prostředí. Pravda, občas i za hranou. Ale především je Plzeň hokejové město, lidi tady vytváří fantastickou atmosféru. A s návratem Martina Straky klub pravidelně bojuje o přední příčky.

Vy tvoříte sestavu pro letošní světový šampionát na Slovensku. V Plzni jsou v hledáčku Jan Kovář s Milanem Gulašem, že?
Samozřejmě. Odehráli výborně i náš poslední reprezentační turnaj, kde výrazně pomohli k celkové výhře. V Plzni to táhli, byli lídry. Ale sledujeme v Plzni i další hráče, především ty mladší.

Patří mezi ně například gólman Dominik Frodl?
Určitě, to je jeden z těch, kteří v úvahách pro národní tým jsou. Už během sezony měl přijet na jeden kemp. Ale Plzeň v té době ještě hrála Champions League, program byl náročný. A my se vždycky snažíme najít společnou cestu tak, abychom sladili potřeby reprezentace i klubů.

Chcete mít přehled o mladých hráčích, kteří mohou být budoucností českého hokeje?
I v Plzni je dost dalších mladých kluků, kteří pokud na sobě budou stále pracovat a jejich výkony se budou zvyšovat, mají šanci. Nejsme uzavření, každý má otevřená vrátka. Proto před další sezonou zase uděláme kemp, kam pozveme mladé hráče, kteří si zaslouží šanci a mají chuť se dál rozvíjet.

Co je na práci trenéra hokejové reprezentace nejtěžší?
Říkat hráčům, že už se dál do sestavy bohužel nevejdou. I když mají za sebou dobrou sezonu, udělali kus práce a třeba objeli i všechny evropské turnaje. Ale zdá se, že na šampionát v Bratislavě by mohla být především v útoku vynikající konkurence. Slíbilo nám přijet hodně kluků z NHL, tam by měla být velká síla. A je těžké rozloučit se s některými kluky z Evropy, kteří se do nominace nevejdou. Ale to k téhle práci prostě patří.